Shadow

Hava trafiğinde drone devrimi

Vodafone, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi ile hava trafik kontrolünü sağlamak üzere geliştirdiği dünyanın ilk ‘drone’ takip ve güvenlik teknolojisi için denemelere başladı. Vodafone Grup Teknolojiden Sorumlu Başkanı Johan Wibergh, ‘Drone’ların her yerde bulunmaya başlaması ile gökyüzünün daha güvenli kalması sağlanacak” dedi.

MELİH BAYRAM DEDE

Vodafone, dünyanın ilk hava trafik kontrolü ‘drone’ takip ve güvenlik teknolojisi denemelerini başlattığını duyurdu. Vodafone, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisiyle hayata geçirdiği öncü yaklaşım ile; hava taşıtlarını felaket boyutlarındaki kazalardan korurken, havalimanları, hapishaneler ve hastaneler gibi hassas noktalara kazara yapılabilecek müdahaleleri veya olası suç unsuru içeren saldırıları bertaraf etmeyi amaçlıyor.

HAVA TAŞITLARINA YÖNELİK RİSKLER ARTIYOR

Geleneksel radarlar ile takip edilemeyecek kadar küçük olan ticari sivil ‘drone’lar, başta uçak pistleri ve havalimanlarının etrafı olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki pilotlar için ciddi bir risk teşkil ediyor. Patlayıcı taşıma yoluyla yapılabilecek terör saldırıları veya uyuşturucu kaçakçılığı gibi kötü amaçlı drone kullanımları da göz önüne alındığında bu alandaki riskler her geçen gün artıyor. Tek Avrupa Hava Sahası Hava Trafik Yönetimi Araştırmaları Ortak Girişimi (SESAR) projesi çerçevesinde yapılan bir analiz, drone trafiğinin her geçen gün arttığına işaret ediyor. Araştırmaya göre 2050 yılına kadar ‘drone?ların, özellikle Avrupa Birliği’nde nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yılda 250 milyon saatten fazla uçuşa ulaşması, böylelikle geleneksel mürettebatlı hava taşıtlarının yıllık toplam uçuş saatinin yedi katı uçuş yapması öngörülüyor.

DENEMELER EASA HEDEFLERİNİ DESTEKLİYOR

Vodafone IoT insansız hava aracı takip ve güvenlik teknolojisi denemeleri, Vodafone’un işbirliği yaptığı, Avrupa’da insansız hava araçlarının işletmesini düzenleyen Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı’nın (EASA) hedeflerini destekliyor. Vodafone tarafından geliştirilen yeni teknoloji, aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun yenilikçi ve güvenli ‘drone’ operasyonları için izlediği ‘U-space’ vizyonu doğrultusunda, Avrupa Birliği’nin ‘drone’ teknolojisinde global inovasyonun merkezi olma potansiyelini de geliştiriyor.

İlginizi çekebilir:  Anker Soundcore Life Note kablosuz kulaklık incelemesi

2019 YILINDAN İTİBAREN TİCARİ KULLANIMDA

2017 sonunda gerçekleştirilen, dünyada türünün tek örneği olan bir ön denemede Vodafone, 1,3 metre kanat açıklığına sahip, 2 kilogramlık bir X-UAV ‘drone’u 4G şebekesinin yardımıyla kontrol etti. İspanya’nın Sevilla şehri yakınlarında bulunan Isla Mayor kasabası etrafındaki 32 kilometrelik rota üzerinde gerçekleştirilen ön deneme boyunca, ‘drone’ aralarında HD video yayını ile hız, RPS konumu ve GPS koordinatlarının bulunduğu uçuş verilerini gerçek zamanlı olarak aktardı. Vodafone, ‘drone’ takip ve güvenlik teknolojisini 2019 yılından itibaren ticari kullanıma sunmak amacıyla, 2018 yılında, İspanya ve Almanya’da başka denemeler gerçekleştirmeyi de planlanıyor.

İLK GERÇEK ZAMANLI KONUM TAKİP TEKNOLOJİSİ

Vodafone, ‘drone’lar için dünyanın ilk Radyo Konumlama Sistemi’ni (RPS) geliştirdi. Her bir drone içinde gömülü bir 4G modem ve SIM kullanılan sistem ile ‘drone’ların, yetkili kuruluşlar tarafından, 50 metreye kadar doğruluk ile gerçek zamanlı olarak takip edilmesi sağlanıyor. Ayrıca ufuk ötesi/görüş hattının ötesinde kontrole imkan veren sistem ile ‘drone’ların gözden kaybolması sonucunda meydana gelebilecek kazaların oranı ciddi ölçüde azaltılıyor. Sistem ‘drone’ların havalimanları veya hapishaneler gibi önceden belirlenen yasak bölgelere yaklaşması durumunda, otomatik olarak inmek veya ‘drone’ operatörüne dönmek üzere önceden programlanabilen coğrafi işaretleme yapabiliyor. Sistem sayesinde yetkililer, acil durumlarda herhangi bir drone?un uçuş rotasını değiştirmek üzere, uzaktan müdahale ile kontrolü ele alabiliyor. Ek olarak RPS ile SIM-tabanlı elektronik kimlik tespiti ve ‘drone’ sahibinin kaydedilmesi de sağlanıyor. Vodafone Grup Teknolojiden Sorumlu Başkanı Johan Wibergh, “Vodafone’un gerçekleştirdiği bu çığır açan inovasyon, ‘drone’ların her yerde bulunmaya başlaması ile gökyüzünün daha güvenli kalmasını sağlayacak” dedi.

(27 Şubat 2018 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Amazfit GTS 2 | Telefon görüşmelerinizi akıllı saat üzerinden yapın

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir