Shadow

‘Hacker’lık meslek oldu

2006 yılında gerçekleşen sanal saldırı miktarı daha yıl sonu gelmeden 2005 yılının toplamını geride bıraktı. İnternet güvenliği şirketi Internet Security Systems (ISS) verilerine göre, bu yılın ilk 10 ayında yazılımlara yapılan toplam 5196 saldırı kayda geçti.

ISS’in istihbarat ve Ar-Ge ekibi X-Force, bu saldırıların solucanlar, virüsler, Trojanlar, kişisel bilgilerin ‘hacker’lar tarafından ele geçirilmesi, bilgisayarların başka kişilerce elegeçirilmesi gibi tehditler ile sanal vandalizmden sanal terörizme kadar tüm faaliyetleri içerdiğini rapor etti.

ISS Başkanı Tom Noonan, sanal saldırı miktarının 2001 yılında yaklaşık 2000, 2005 senesinde yaklaşık 6000, bu yılın sonunda ise saldırı toplamının 7000’i bulacağına dikkat çekti.

Sanal saldırganların artık çok iyi eğitim almış insanlardan oluştuğunu vurgulayan Noonan, son zamanlarda kişisel bilgilere yapılan saldırılardaki artışın da korkutucu bir boyutta olduğunu söyledi.

Türkiye temsilciliğini Infonet’in yaptığı ISS tarafından hazırlanan raporda adeta ?sanal saldırganlık?ın artık bir meslek dalı haline geldiğinin de altı çizildi.

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 16.10.2006.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir