‘Hacker’lık meslek oldu

2006 yılında gerçekleşen sanal saldırı miktarı daha yıl sonu gelmeden 2005 yılının toplamını geride bıraktı. İnternet güvenliği şirketi Internet Security Systems (ISS) verilerine göre, bu yılın ilk 10 ayında yazılımlara yapılan toplam 5196 saldırı kayda geçti.

ISS’in istihbarat ve Ar-Ge ekibi X-Force, bu saldırıların solucanlar, virüsler, Trojanlar, kişisel bilgilerin ‘hacker’lar tarafından ele geçirilmesi, bilgisayarların başka kişilerce elegeçirilmesi gibi tehditler ile sanal vandalizmden sanal terörizme kadar tüm faaliyetleri içerdiğini rapor etti.

ISS Başkanı Tom Noonan, sanal saldırı miktarının 2001 yılında yaklaşık 2000, 2005 senesinde yaklaşık 6000, bu yılın sonunda ise saldırı toplamının 7000’i bulacağına dikkat çekti.

Sanal saldırganların artık çok iyi eğitim almış insanlardan oluştuğunu vurgulayan Noonan, son zamanlarda kişisel bilgilere yapılan saldırılardaki artışın da korkutucu bir boyutta olduğunu söyledi.

Türkiye temsilciliğini Infonet’in yaptığı ISS tarafından hazırlanan raporda adeta ?sanal saldırganlık?ın artık bir meslek dalı haline geldiğinin de altı çizildi.

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 16.10.2006.

One Comment

 • Onur OKTAYNo Gravatar

  Hacker’lık zaten meslek. Sadece bu mesleği iyi ve kötü kullanım olarak ayirmak lazim. Buna da White hat ve black hat diyoruz…

  Black hat genelde kredi karti hirsizliği, kopyalama vb. işleri yapıyorlar. Mafyanın da işlerini yaptıklarini söyleyebilirim.

  White hat ise genelde etik hacker dediğim adamlar.Bunlar para karşılığı sistemlerin yazilimlarin ya da web sitelerinin güvenlik açıklarini buluyorlar.

  Saygılarımla.

  Onur OKTAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir