Shadow

Hackerler artık para için kırıyor

İnternet güvenlik şirketi Symantec, 2005 yılı raporunda bir noktanın altını çiziyor. İnternet saldırganları artık şan şöhret değil para kazanma amacına yöneldiler.

İnternet kullanıcılarının belki de en önemli sorunu güvenlik. Özellikle PC kullanıcılarının başına musallat olan virüs, truva atı ve ajan yazılımlar, internet kullanıcılarının kendilerini güvende hissetmelerini zorlaştırıyor. İnternet güvenliği konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden Symantec, geçtiğimiz yılın güvenlik değerlendirmesini yayınladı. 2005 yılında gözlenen bir diğer önemli değişimin ise hacker’ların amaçları olduğu ortaya çıktı. Birçok tehditin motivasyonunun kar olduğu vurgulanan raporda, ‘Hacker’ların amaçları ün kazanmaktan parasal kazanca doğru kaymıştır’ ifadesine yer verildi. Hacker’ların bu değişimle beraber, masaüstü bilgisayarları hedefleyen kötü niyetli kodlarda yeni yöntemler geliştirmek üzerine yoğunlaştığını ve saldırıların artık belli hedefleri olduğu da kaydedildi.

DOLANDIRICILIK ‘YÜKSELEN DEĞER’

Rapora göre geçen yıl içinde gizli bilgileri çalmak için kullanılan popüler online dolandırıcılık yöntemlerinden “phishing” saldırıları, günlük 2.99 milyon adet mesajdan 5.70 milyona yükseldi. Symantec Brightmail AntiSpam sahtecilik filtrelerinin geçen yılın başında haftada 21 milyon phishing teşebbüsünü durdurduğu belirtilen raporda, yıl sonuna doğru bu rakamın 40 milyonu geçtiğine dikkat çekildi.

PLAYSTATION TEHDİT ALTINDA

Raporda, Symantec’in geçen ekim ayında Sony PlayStation Portable’ı hedefleyen ilk Trojan’ı (Truva Atı) tespit ettiği kaydedildi. Oyun kullanıcılarına, kendisine uygulama süsü veren ve Sony dışındaki oyunların PSP üzerinde çalışmasına olanak sağlayan bu dosyayı yüklemenin çekici geldiği belirtilen raporda, ‘Kullanıcılar, bu kötü niyetli dosyayı bilgisayarlarına indirebilir ve daha sonra bunu PSP’ye transfer edebilirler. Bir kez PSP’ye yüklendikten sonra da Truva Atı, sistem dosyalarını silerek, oyun ünitesini kullanılmaz hale getirirebilir’uyarısında bulunuldu.

BLUETOOTH AÇIK, RİSK VAR

Bluetooth kablosuz teknolojisi artık her yerde kullanılıyor. Bluetooth Özel İlgi Grubu’na (SIG) göre haftalık Bluetooth aktarımı 2005’in ikinci çeyreğinde 5 milyon birim noktasını geçti. Bu rakam 2004’ün üçüncü çeyreğinde 3 milyon birim idi. Şu an özellikle dizüstü bilgisayarlarda da Bluetooth yaygınlaşıyor. Bu da önemli bir risk. Bluetooth üzerinde kontrolü olan ürünlerin bulunması ve ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda devre dışı bırakılması öneriliyor. Hacker’ler çevrelerindeki Bluetooth cihazlarını tarayıp, bu cihazlara sızabiliyorlar.

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 23.01.2006.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir