Shadow

‘Hacker’lar akıllı gözlük, akıllı saat ve akıllı otomobilleri hedef alacak

İnternet korsanları 2014’te daha özel hedeflere saldırmayı tercih edecek. Akıllı gözlük, akıllı saat ve hatta akıllı otomobillerin sistemlerine saldırıları bu yılda çok duyacağız

googleglass

Yılın son günlerini yaşarken, internet güvenlik şirketleri 2014 yılına ilişkin öngörülerini açıklıyor. İnternet güvenlik şirketi ESET, yoğunlaşan tehditler ve gizlilik tartışmaları nedeniyle kullanıcılarda giderek artan endişenin, 2014 yılına damgasını vuracağını belirtiyor. Şirketin tespitlerine göre, yeni yılda mobil platformlar, siber suçluların gözdesi haline gelirken, yeni siber suç türlerinin de ortaya çıkmasına tanık olacak. Akıllı otomobiller, akıllı binalar, kısaca akıllı olarak tanımlanabilecek tüm bilgisayar kontrollü sistemler tehdit altında kalacak.

YENİ SUÇ TÜRLERİ

Cryptolocker tarzında şifreleyici fidye yazılımları, java üzerindeki zayıflıklar, daha karmaşık botnetler; 64 bit tehditler gibi tehditlerle yine karşılaşacağız. Ancak yeni bir tehdit alanı olarak geleneksel olmayan akıllı arabalar, oyun konsolları, akıllı televizyonlar gibi bilgisayar sistemli ve internet erişimli teknolojiler gündeme gelecek. Akıllı aydınlatma sistemleri, buzdolapları, kameralar, binalar, otomobiller, Akıllı TV’ler ve Google Glass gibi mobil cihazlar, siber suçluların yeni hedefleri olacak.

ZAYIF NOKTA ARTIŞI

Akıllı cep telefonu kullanımındaki olağanüstü artış, mobil platformları siber suçluların temel hedefi haline getirdi. Özellikle Android işletim sistemine yönelik kötü amaçlı yazılımlarda 2013 yılında bir yıla göre % 60 artış söz konusu. Bu önemli artış 2014 yılında da devam edecek.

SNOWDEN UYANDIRDI

İnternet güvenlik şirketi ESET, son bir yılda yoğunlaşan dijital tehditler, sofistike hale gelen zararlı yazılımlara dikkat çekiyor. Şirket, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) bağlı çalışan ancak Rusya’ya sığınan Edward Snowden’ın açıklamalarının da risklerin algılanmasında etkili olduğu görüşünde. Ayrıca pek çok ülkede devam eden internet üzerindeki bilgi akışı ve gizlilik mekanizmaları tartışmaları nedeniyle 2014’te kullanıcıların güvenlik konusuna endişeyle yaklaşacaklarını öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir