Güvenlikte Beyaz Şapka dönemi

Bilgi güvenliği alanında sağlıklı bir kaynak olmak amacıyla yayınlanan bir dergi var. Adı; Beyaz Şapka. Dergiyi farkedeli uzun bir zaman olmadı. İlk yaptığım şey, ücretsiz olarak dağıtılan bu dergiye, http://www.beyazsapka.org adresinden üye olmaktı. Dergi kısa süre içinde elime ulaştı.

Derginin Mayıs sayısında güvenlikle ilgili birbirinden ilginç konular ele alınmış. Cenk Ceylan, “Sanal Dünya’dan Felaket Hikayeleri” başlıklı yazısında sanal dünyada yaşanmış bilişim felaketlerini Beyaz Şapka okuyucularıyla paylaşıyor. “Firewall’a kuşkulu bir bakış” başlıklı yazısında Serkan Akcan, firewall teknolojisi ve teknikleri hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor.

Dr. Leyla Keser Berber, “Kurumlar Big Brother Olabilir mi?” başlıklı ilginç yazısında, büyük kurumlarda çalışan kullanıcıların ihtiyaç duyduğu gizlilik prensibinin hukuksal boyutunu analiz ediyor.

Ümit Şen’in kaleme aldığı “BDDK Bilgi Sistemleri Denetimleri” yazısı ise dünyada yaşanan finansal skandallar ve dolandırıcılıkların önüne geçmek için yapılması gerekenlerle ile ilgili referans niteliğinde önemli bilgiler içeriyor.

Beyaz Şapka, abonelerinden bazılarının iletişim bilgilerinin değişmesi, bazılarının ise dergi içeriğiyle direk ilgili olmaması nedeniyle Şubat ayında abonelik yapısında bir değişiklik yaptı. Bu nedenle abonelerin web sitesinde yeniden kayıt yaratmaları gerekiyor.

Haziran ayı sonunda yeni başvuruları kabul etmeye başlayacak olan Beyaz Şapka, bilgi güvenliği ile ilgili 3.000 sabit aboneye ulaşmayı hedefliyor.

Dergi, Microsoft Türkiye ve Nebula Bilişim’in ana sponsorluğunda Juniper Networks Türkiye, McAfee Türkiye, Secure Computing ve Trend Micro’nun katılımcı sponsorluğunda 3 ayda bir yayınlanıyor. Derginin iletişim sponsorluğu Sirius İletişim tarafından gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir