Shadow

Güvenlik endişesi mobil bankadan soğutuyor

Cep telefonu ve tabletlerden bankacılık işlemlerini yapmak büyük kolaylık getirse de, kullanıcıların üçte biri güvenlik endişeleriyle buna sıcak bakmıyor

cep

Günümüzde e-mağazalar, e-ödemeler ve e-bankacılık sistemleri birçok finansal işlemi kolaylaştırıyor. Kuyruklarda zaman kaybetmeden, sadece birkaç tıklamayla fatura ödeyebiliyor ya da ihtiyaçlarımızı satın alıyor, bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Ancak bu konuda tablonun toz pembe olduğunu söylemek henüz zor.

KULLANICILARDA ÇEKİNGENLİK VAR

Kaspersky Lab ile B2B International’ın gerçekleştirdiği ‘Kaspersky Tüketici Güvenlik Riskleri’ anketi, e-ödeme konusunda önemli gerçekleri ortaya koyuyor. Bu ankete göre kullanıcıların neredeyse üçte biri, akıllı telefonları veya tablet bilgisayarlarından e-ödeme yapmak konusunda hala endişelerini sürdürüyorlar. Anket, çevrimiçi alışveriş veya bankacılık söz konusu olduğunda tüketicilerin mobil cihazlarına güvenmediğini ortaya koyuyor.

ONLINE İŞLEME SICAK BAKILMIYOR

Telefon ve tabletlerin geniş çaplı kullanımı ise çevrimiçi bankacılığı daha da kolay bir hale getirmiş durumda? Bu cihazların taşınabilirliği ve işlevselliği, sadece evde veya ofiste değil, internet erişimi bulunan her yerden çevrimiçi bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmeye olanak sağlıyor. Ancak kullanıcılar, akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarıyla paraya erişim sağlamaya henüz sıcak bakmıyor.

ANDROID’DE GÜVENLİK BÜYÜK SORUN

Ankette katılımcıların %33’ü, çevrimiçi mağazalardan ürün satın almak gibi işlemler için mobil cihazlarını asla kullanmayı tercih etmiyor. Telefon ve tablet bilgisayar kullanıcılarının %28’i, çevrimiçi bankacılık için cihazlarını kullanırken rahat hissetmiyor. Tablet kullanıcılarının sadece %22’si ve akıllı telefon kullanıcılarının %27’si, mobil cihazlarından finansal bilgilere erişim sağlamayı tercih ediyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  2016'nın popüler siber tehditleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir