Shadow

‘Güvenli İnternet’ uygulamasına karşı kampanya

Alternatif Bilişim Derneği girişimiyle, Prof. Dr. Mutlu Binark  ve Prof. Dr. Kürşat Çağıltay’ın öncülüğünde “Güvenli İnternet” uygulamasına karşı kampanya başlatıldı. Bugüne kadar 80’ni aşkın akademisyenin imza verdiği kampanya metninde üniversitelerin bir kamuoyu çalışmasının aracı olarak kullanılmasının tehlikeli olduğuna vurgu yapıldı.

Prof. Dr. Mutlu Binark

“Kamusal alan olan İnternetin, bilgiye erişim ve ifade özgürlüğünü sansüre tabi kılan ve gerçekte çocukları ve gençleri İnternet’teki çeşitli olumsuzluklardan korumayan, sadece ‘bir Çin duvarı’ inşa eden BTK’nın filtreli İnternet uygulamasını desteklemiyoruz” denilen metinde, “Çocuklarımız ve gençlerimizin Türkiye’de İnternet’in olanaklarından yararlanması ve çeşitli olumsuzluklardan korunması için doğru çözümün ve politikanın, dijital okuryazarlık becerilerinin kazandırılması ve devletin değil bireyin özgür iradesini kullanarak seçimi ile mümkün olduğunu biliyoruz” denildi.

Üniversitelerin BTK tarafından yanlış yönlendirilmesine ve alınan kararları sorgulamaksızın desteklemesine karşı çıkan akademisyenler “Danıştay’da iptal davası süren bir uygulamaya özgür düşünce, bilimin, evrensel değerlerin üretildiği kurumlar olan Üniversite adına Senatoların destek vermesi bilimsel ve etik olarak kabul edilemez” dedi.

Çağıltay neden böyle bir kampanyaya ihtiyaç duyduklarını “Bilimsel ve özgür düşüncenin merkezi olması gereken Üniversitelerin bir kamuoyu çalışmasının aracı olarak kullanılması son derece düşündürücü. Bu nedenle ilgi çekmek ve yanıt almak istedik? şeklinde anlattı. Çağıltay 17 Ekim 2011 tarihinde yayınlanan Avrupa Çevrimiçi Çocuklar Projesi sonuç raporuna da dikkat çekti, “Raporda Türkiye ile ilgili ‘Güvenli İnternet konusunda devletin çalışmaları ağırlıklı olarak istenmeyen içeriğin kısıtlanması üzerine yoğunlaşmıştır. Bu tür önlemler kesinlikle panik tepki sonucu olup, etkileri tüm toplum üstünde hissedilmektedir’ saptamasında bulunuldu. Yasaklamak, kolay ama Türkiye’ye yakışmayan bir yöntemdir. Çözümler, daha kalıcı ve çağdaş yöntemler olan eğitim, bilinçlendirme ve otokontrol üstünde aranmalıdır” uyarısında da bulundu.

Akademisyenlerin imzasıyla açılan metne http://tinyurl.com/BTKFiltre adresinden ulaşabilirsiniz. Kampanya üniversitenin tüm bileşenlerinin katılımıyla devam edecek. Araştırmak ve öğrenmek için sansürsüz bir internet isteyen, akademisyen, öğretim görevlisi, öğrenci, sansür karşıtı olan herkes kayit@alternatifbilisim.org ve bilgi@alternatifbilisim.org adreslerine imzasıyla desteklerini bildirebilir.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Garanti'yle çalışanlara pratik çözüm: GoGaranti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir