Shadow

Gurbetteki mobil iletişim pastası rekabeti kızıştırdı

Almanya’da 3.5 milyona yakın Türk vatandaşının yaşaması ve bu vatandaşların Türkiye’yle sürekli iletişim halinde oluşu, Türk Telekom’u harekete geçirdi. Türk Telekom Mobile adıyla GSM operatörü kuran şirket, Türkiye ile Almanya arasında en ekonomik iletişimi sağlama iddiasında.

Türk Telekom Mobile
Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt, Telefónica Almanya CEO

Türk Telekom, Telefonica Almanya ile işbirliği yaparak Almanya’da gurbetçilere hizmet verecek Türk Telekom Mobile adlı yeni bir mobil operatör kurdu. Almanya’da yaşayan 3.5 milyon Türk vatandaşının Türkiye’deki yakınlarıyla önödemeli tarifelerle ekonomik iletişim kurmasını amaçlayan yeni operatörle ilgili Münih’teki O2 Tower’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Telefónica Almanya ile girdikleri bu stratejik işbirliğinin, Türk Telekom Grubu’nun devam eden ‘akıllı genişleme’ stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi. Türk Telekom Mobile’ın, 2010 yılında çıkarılan Alice Dünyam’ın ardından, Almanya’da Telefónica ile geliştirdikleri ikinci proje olduğunu belirten Kanafani, “Türk Telekom Mobile, burada yaşayan Türkler ve Türkiye’den bu ülkeyi ziyaret edenlere en avantajlı iletişim hizmetlerini verecek. Telefonica’nın mobil operatörü O2 ile bu işbirliği içinde olmaktan çok mutluyuz. Avrupa’da önemli operatörlerle işbirliklerimiz sürecek. Bu işbirliği bizim için bir devrim.” dedi.

DÜNYAYI KONUŞTURAN TÜRK

Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt ise, teknolojideki gelişmelerle iletişimde sınırların ortadan kalktığını belirterek şunları söyledi: “İletişimin gücüyle sınırların kalktığı bir ortamda küresel işbirlikleri de çok önemli. Biz de hedeflerimizi Türkiye sınırlarının da ötesine taşıdık ve dünyayı konuşturan Türk olmak için kolları sıvadık. Türk Telekom ve Telefonica işbirliği sayesinde iki ülke arasındaki sınırları kaldıracağız. Avantajlı tarifeler sunacağız. Türk Telekom olarak ilk defa kendi markamızla GSM hizmeti veriyoruz. Almanya pazarında mobil ses, veri ve katmadeğerli hizmetlerimizi sunmaya başlıyoruz.”

ROAMING ÜCRETİ YOK

Almanya’daki Türkler’in, Türkiye’deki yakınlarıyla Telefonica’nın mobil iletişim şirketi O2 altyapısıyla ‘roaming’ ücretleri olmaksızın ekonomik tarife paketleriyle iletişim kurabileceklerini ifade eden Bozkurt, “Biz 3.5 milyon Türk için sınırsız iletişim sunacağız. Türk toplumu için uygun görüşme imkanı sunuyoruz. Almanya’daki Türk vatandaşları artık çift SIM kart kullanmak zorunda kalmayacak. Türk Telekom Mobile ile hem Almanya’dayken hem de Türkiye’ye gittiklerinde tek SIM kart ile görüşme yapabilecekler. Türk Telekom’un sabit hatlarını ve Avea abonelerini daha avantajlı arayabilecekler. 8 bine yakın TTNET WiFi noktasından her ay 600 dakika bedava internet hizmetinden yararlanabilecekler. Futbol maç yayın paketleri gibi katmadeğerli hizmetleri alabilecekler. Diğer rakiplerimizin veremeyeceği bir çok şeyi veriyor olacağız.” şeklinde konuştu.

1 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

Almanya’daki iletişim sektörünün potansiyeli hakkında da bilgi veren Bozkurt, “Almanya’da 3.5 milyon Türk yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın Türkiye’deki 1.5 milyon haneyle sürekli iletişim halinde olduğu ve her yıl 4 milyon Alman vatandaşının Türkiye’yi ziyaret ettiği düşünülürse pazarın büyüklüğü daha iyi anlaşılır. Türkiye ile Almanya arasındaki iletişim 1 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor. Almanya’dan başladık ve bu modelle Türkler’in yoğun olarak yaşadığı diğer ülkelere de gireceğiz.” dedi.

TÜRKLER DAHA ÇOK KONUŞUYOR

Telefonica’nın GSM şirketi O2 verilerine göre Almanya’da GSM sektöründe abone başına gelir 16 euro düzeyinde. O2 yöneticileri, bu ülkedeki Türk vatandaşlarının daha fazla telefonla konuşmayı tercih ettiklerini ve abone başına ortalama ödenen faturanın daha yüksek olduğunu ifade ediyorlar. Almanya’daki Türklerin ARPU’su ise 27 Euro.

EN DEĞERLİ MARKAMIZLA GELDİK

Bozkurt, Almanya operasyonunda neden gruba ait Avea markasını değil de Türk Telekom Mobile gibi yeni bir marka kullandıkları sorusu üzerine şunları söyledi: “Biz Türk Telekom olarak iletişimin olduğu her yerde olmak istiyoruz. Türk Telekom, Türkiye’nin en değerli markası. Türk Telekom markasını mobil operatör olarak da kullanmak istedik. Aslında biz Türk Telekom Mobile projesine Turkcell’den daha önce başladık. Ancak en iyi bir şekilde başlayabilmek istediğimiz için çalışmaların sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını bekledik.” şeklinde konuştu. Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani de Avea markasının Almanya operasyonunda neden kullanılmadığıyla ilgili olarak, “Bu bir marka konusu. Burada en iyi markamızı kullanmak istedik. Avea bizim Türkiye’de hizmet veren markamız. Türkiye’ye gelen Türk Telekom Mobile aboneleri Avea altyapısı üzerinden hizmet alacak.” dedi.

YÜZDE 100’Ü TÜRK TELEKOM’UN

Yüzde 100’ü Türk Telekom’a ait Türk Telekomünikasyon Euro GmbH adlı bir şirket kurduklarını belirten Bozkurt, “Hem Avrupa hem de Türk mevzuatına uygun bir hizmet ortaya koyabilmek için çalıştık. Türk Telekom Mobile şimdilik Almanya’daki aboneleri hedefliyor.” şeklinde konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDA 50 YIL ÖNCE ATILAN İMZA GİBİ

Telefónica Almanya CEO’su René Schuster, “50 yıl önce iki ülke arasında işgücü için büyük bir anlaşma imzalanmıştı. Şimdi ise Türk Telekom ve Telefonica arasında Almanya ile Türkiye arasında iletişim köprüsü kuran bir anlaşma imzalanıyor. Son 3 yılda 4 milyon Euro yatırım yaptık. Türk Telekom sayesinde değerimizi daha da artırabileceğiz. Stratejik bir ortaklık yaratıyor ve değerlerimizi artırıyoruz. Türk Telekom ile yapacağımız işbirliğiyle, hem Türkiye, hem de Almanya’da milyonlarca Türk müşteriye hitap edeceğiz. Hazırladığımız özel tarifelerle Türkiye-Almanya bağlantılı GSM hizmetlerini sağlayacağız. Türk Telekom bizim için en uygun ortaktı.” dedi. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani de, “Bizim için de farklı bir seçenek yoktu. En iyisini seçtik.” şeklinde konuştu.

TÜRK TELEKOM MOBILE’IN REKLAM YILDIZI CEM YILMAZ

Türk Telekom’un GSM şirketi Türk Telekom Mobile’ın reklam yıldızı ise tanıdık bir isim; Cem Yılmaz. Türk Telekom Grubu’nun reklamlarında uzun süredir rol alan ünlü komedyen, Türk Telekom Mobile reklamında ise ana haber bülteni sunan bir Alman sunucuyla olan komik diyaloğuyla izleyenleri güldürürken, markanın mesajlarını vurucu bir biçimde veriyor.

ALMANYA TARİFESİ DAKİKASI 5 CENT’E KONUŞTURUYOR

Türk Telekom Mobile müşterileri, Almanya  ve Türkiye’deki iletişim ihtiyaçları için tek bir SIM karta sahip oluyor. Bu durum SIM kart değişikliği ya da fazladan bir  SIM kart alma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Türk Telekom Mobile’in “Almanya Tarifesi”yle, Almanya’dan Almanya ve Türkiye’deki sabit hatlar, Türk Telekom Mobile, O2 ve Avea numaraları dakikası 5 Cent’e aranabiliyor. Bu numaralara gönderilecek SMS’ler de 5 Cent’ten ücretlendiriliyor. Almanya için ve Türkiye’deki diğer operatörlere ait GSM numaraların aranması halinde dakika ücreti 15 Cent’e çıkıyor. SMS ücreti de yine 15 Cent. Türk Telekom Mobile’da aylık 20 ve 30 Euro’luk sınırsız konuşma paketleri de bulunuyor. Mobil internet kullanımı ise megabayt başına 30 Cent.  İnternet hizmetinden yararlanmak isteyenler ise ayda 10 Euro’ya sınırsız paketlere abone olabiliyor. Ayda 2 Euro’ya abone olunan Futbol Paketi’yle ise Spor Toto Süper Lig ve Bank Asya Birinci Lig maçlarının özet görüntüleri cep telefonlarından izlenebiliyor. Türk Telekom Mobile aboneleri, Türkiye’ye geldiğinde ise roaming ücreti olmadığı için gelen aramalar ve SMS’ler için ücret alınmıyor. Türkiye’de dakika ücretlendirmesi 15 Cent üzerinden yapılıyor. Türk Telekom Mobile aboneleri TTNET’in 8 bini aşkın WiFi noktalarından ayda 600 dakika ücretsiz internete bağlanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir