Shadow

Gülen yüz :) 25 yaşında

Sanal alemdeki konuşma dilinin, mutluluk ve hoşnutluk duygusunu en iyi yansıtan ‘gülen yüz’ imleci ‘:-)’ bugün 25. doğum gününü kutluyor.

:-) imlecini ilk kullanan kişi olarak gösterilen Profesör Scott E. Fahlman, ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Pittsburgh şehrinde bulunan Mellon Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Yaklaşık üç vuruştan oluşan gülen yüz, iki nokta üst üste, tre işareti ve bir parantezden oluşuyor.
Fahlman ve diğer bilim adamı arkadaşları, imlecin bulunuşunun yıl dönümü nedeniyle, kişiden kişiye yapılan konuşmalarda teknoloji destekli icatlar yarışması düzenlemeye karar verdi. İnternet devi Yahoo’nun sponsor olduğu yarışmayı kazananı ise 500 dolarlık bir ödül bekliyor.

Dil uzmanları, :-) ve benzeri işaretler sayesinde elektronik yazışma yapan insanların, kelimelerin anlatamayacağı duyguları kısa ve öz bir şekilde yansıtabildiklerini belirtiyor.

Gülen yüz’ü ilk kez kullanan Fahlman, imleci 19 Eylül 1982 günü, saat 11.44’de, duyguları anlatmanın sınırlı olduğu bir elektronik bildiri ilanındaki tartışma sırasında yayınlamış.

Maryland Üniversitesi’nde Dil Bilimcisi olan Amy Weinberg, bu tür duygu işaretlerinin akademi ve iş dünyasındaki insanların konuşmasına da nüfuz ettiğini kaydetti.

:-) imlecini ilk kullanan kişi ve tarihin tartışmalı olduğunu söyleyen Weinberg, “Yine de eğer dilde bu tür duygu işaretlerinin kullanılması artıyorsa bunu ciddiye almalısınız. Örneğin işini sevmeyen bir insanın, ‘ben işimi seviyorum’ demesinin ardından :-) koyması, aslında bunun bir tür şaka olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.