GSM operatörlerine ültimatom

Bugün, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün açıklaması düştü ajanslara. Bakan Ergün, son yıllarda cep telefonu kullanıcılarının en büyük şikayetleri arasında yer alan, mobil müzik ve eğlence servislerinden tüketicinin mağdur olduğunu hatırlatıyor ve bu servislere altyapı sağlayan GSM operatörlerinin de bu mağduriyetlerden sorumlu olduğunu bildiriyordu.

İnternette kısa bir araştırma yapıldığında, mobil servislerden canı yanan, astronomik faturalarda başı derde giren, kazara üye olduğu servisten ayrılmak için yaptığı girişimler sonuçsuz kalan çok sayıda kullanıcı şikayeti göreceksiniz.

Bu açıdan, Bakan Ergün’ün açıklamasını çok önemsiyorum. GMS operatörlerinin de bu mağduriyetlerden dolayı sorumlu olduğu beyan etmesi ve abone başına 200 TL gibi bir ceza verilebileceği uyarısında bulunması çok önemli.

Çünkü bugüne kadar mobil servislerden mağdur olanlar, GSM operatörlerine başvurduklarının “Bizim yapabileceğimiz bir şey yok” cevabını alıyorlardı. GSM operatörleri, tüketicileri mağdur eden şirketlerle olan ilişkilerini gözden geçirmeli, gelen şikayetler konusunda bu şirketleri uyarmalı, çözüm getirilmiyorsa da sözleşmelerini iptal etmelidir.

Bakan Ergün’ün açıklamasının bir bölümündeyse, 3G ile ilgili oluşabilecek mağduriyetler vardı. “XXXX’e SMS atın, hemen 3G’ye abone olun” şeklinde yapılan reklam bombardırmanı sonucu binlerce kişi, hangi yükümlülüklerin altında girdikleri konusunda bilgilendirmeden abone yapıldı.

Bu konuda eksik bilgilendirme de tüketiciyi yanıltmak ve tüketici aleyhine bir davranıştır. Bakan Ergün, bu konuda, operatörleri yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmeleri, kullanıcıları da dikkatli olması için uyarıyordu.

Umarım devamı gelir, bu sadece bir ‘açıklama’ olarak kalmaz ve mağduriyetlerin giderilmesi için iyi bir başlangıç olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir