Grip salgınına Google çözümü

Google, tüm dünyanın kâbusu haline gelen domuz gribi hastalığının ülkelere göre yaygınlık oranının takip edilmesi için Flu Trends adlı bir web sitesi kurdu.

Google’ın ABD hükümetiyle birlikte başlattığı ‘Google grip trendleri’ adlı servis, grip salgınlarının hangi bölgelerde yaygınlaştığını tespit ederek hükümetlere yardımcı olacak.

Google, termometre, grip septomu, kas ağrısı, göğüs daralması gibi griple ilgili anahtar kelimelerin aranmasını takip ederek, bu kelimelerin en çok arandığı bölgeleri indeksliyor.

Google’ın elde ettiği bilgiler, Amerikan Salgın Kontrol ve Mücadele Dairesi ile paylaşılıyor. Ancak Google’ın Amerikan hükümetiyle yakın işbirliği endişelere de neden oluyor.

Google’ın anlık olarak ülke genelinden derlediği istatistiklere sadece hükümet yetkilileri değil, isteyen herkes anında google.org/flutrends adresinden ulaşabiliyor.

Google yetkilileri, yapılan denemelerde, griple ilgili terimlerin internette çok arandığı bölgelerde salgın olduğunun anlaşılmasından sonra bu hizmeti başlatmaya karar vermiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir