Google’ın keşfinden sonra en büyük devrim

Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın web sayfası çeviri hizmeti ‘Translate’, çeviri yapılan diller arasında geç de olsa Türkçe’yi ekledi. Artık internette Türkçe dâhil tam 41 dil biliyoruz!

Türkiye’de internetin yeni yeni yayılmaya başladığı dönemlerde, o dönemin web tarayıcısı Netscape’le internette aramalar yapar ve genelde de arama motoru olarak Yahoo ve Altavista’yı kullanırdık. Şimdi nasıl Google’sız bir internet düşünülemezse, o zaman da Yahoo ve Altavista’sız internet düşünülemezdi. Sonra birden bize kendi dilimizle seslenen, Türkçe bir arama motoru çıktı karşımızda. Üzerinde, her harfi farklı renklerde tasarlanmış bir şekilde ‘Google’ yazıyordu. Ona ‘Google’ mi desek, ‘Gugıl’ mı desek, o ayrımı bile yapmamız biraz zaman aldı.

GOOGLE EŞİTTİR İNTERNET

Bize kendi dilimizde hizmet veren ve aradığımızı çok hızlı bir şekilde ve doğru sonuçlarla karşımıza çıkaran Google, kısa zamanda internete tek çıkış kapımız haline geldi. Öyle ki, Google’sız bir internet düşünemez hale geldik. Aradan 10 yıla yakın bir zaman geçti, hâlâ Google hayatımızdaki ağırlığını koruyor.

‘İnternet eşittir Google’ pozisyonu hâlâ değişmedi. Zaman içinde Google’a rakip olarak Microsoft’un Live Search, bir başka ifadeyle ‘MSN Search’ çıktı. Ancak hâlâ hiçbir arama motoru Google kadar başarılı değil. Yahoo ise hâlâ bize kendi dilimizde seslenme becerisini gösteremedi. Altavista ise kayıplarda.

SESSİZ SEDASIZ YAYINA GİRDİ

Google’la tanışmamızın internet deneyimimizde bize kazandırdıkları kadar önemli bir gelişme geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız gerçekleşti. Bu sessiz devrimin adı Google Translate. Yani Google’ın istediğiniz web sayfasını kendi dilinizde size gösteren veya sizin Türkçe web sayfanızı okumak ve anlamak isteyen bir yabancının, kendi dilinde görmesi ve okumasını sağlayan bir devrim bu. Dil farklılıkları nedeniyle oluşan iletişim bariyerlerini yıkacak bir devrim. Bugün itibariyle Google Translate’te, Türkçe 41. dil olarak yerini aldı. Türkçe’nin dışında tam 40 farklı dilde daha internette dolaşma ve okuduklarımızı bu dilleri bilmesek bile anlama imkânına kavuştuk.

40 DİLİMİZ DAHA OLDU

Şimdi İngilizce’den Almanca’ya, Bulgarca’dan Çince’ye, Yunanca’dan Hinduca’ya, Sırpça’dan Korece’ye kadar tam 40 dildeki internet deryası önümüze açıldı. Tam 40 ülkenin dilindeki internet yayınlarını kendi dilimizde görerek anlama ve bu 40 ülkeden gelen ziyaretçilerin de Türkçe web sayfalarını kendi dillerinde görebilmesi tam anlamıyla bir devrimdir! Özetle Google, bize tam 40 dil armağan etmiştir. Kutlu olsun!

Web sayfası çeviri hizmeti nasıl kullanılır?

Google’ın çeviri hizmeti, önceden tanımlanmış farklı dillerdeki kelimelerin kullanılarak istenilen web sayfasının istenilen dilde görüntülenmesini sağlıyor. Şimdilik 41 farklı dilde verilen bu hizmette, dillerin cümle yapıları farklı olduğu için birebir çeviri pek mümkün değil. Kelimelerin farklı dillere çevrilmesiyle, hangi sayfada ne olduğu ve metinlerde ne anlatılmak istendiği anlaşılabiliyor. Google Translate hizmeti, daha çok birbirine yakın olan Batı dillerinde başarılı. Servisten yararlanmak, örneğin CNN.com web sitesindeki haberleri Türkçe olarak görüntülemek için http://translate.google.com adresine girerek, www.cnn.com adresini yazmak ‘Translate’ butonuna basmak yeterli.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir