Shadow

Google’a tekel suçlaması

Üç teknoloji Microsoft, Amazon ve Yahoo, sanal kütüphane kurarak tekel olmakla suçladıkları Google’a karşı oluşturulan Açık Kitap İttifakı’na katılma kararı aldı.

Google’un sanal kütüphane kurma girşiminin bu alanda bir tekel yaratacağını ileri süren Açık Kitap İttifakı, Google’a karşı hukuki ve kültürel mücadele başlatmış durumda.

Açık Kitap İttifakı adına açıklama yapan Internet Archive, Google’ın sahibi olduğu Book Rights Registry’nin rekabet kurallarını ihlal ettiği kültürel zenginliği tekeline aldığını ileri sürüyor.

Açık Kitap İttifakı, telifli eserlerin kültürel bir miras olduğunu ve tek bir şirketin tekelinde bulunmasının doğru olmadığını savunuyor ve bu amaçla mücadele veriyor.

Şu anda pek şok yayıncıyla anlaşmış durumda olan Google, geçtiğimiz yıl, bazı yayıncı firmalara, telifli eserleri tarayarak internette izinsiz yayımlandığı gerekçesiyle dava açmıştı.

Bu arada, Google’ın yayıncılarla yaptığı anlaşmalar aleyhine New York Güney Bölgesi ticaret mahkemesinde dava açılırken ABD Adalet Bakanlığı da anti-tröst iddiasıyla inceleme başlattı.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Çin'de Windows'a yasak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir