Google, YouTube yasağına kurban gitti

İnternete yasak getiren ülkelerden biri olarak adı uluslararası arenada sık sık anılan Türkiye, şimdi de Google yasağıyla ‘başarılarıyla’ adından söz ettirmeye hazırlanıyor.

Bir kaç gündür devi Google’ın bazı hizmetlerine erişimde sorunlar yaşanıyordu. Google Documents servisini kullanan pek çok kullanıcı buradaki dokümanlarına erişemiyor ve işlerinin aksamasından yakınıyordu.

Benzer şekilde Google Analytics servisinin sağlıklı çalışmaması da, bu servisle ziyaretçi trafiğini ölçen sitelerin ölçümlemelerinde önemli sapmalara neden olmuştu.

Sorunlar sadece bunlarla sınırlı değil. Google’ın pek çok servisi şu an sağlıklı bir şekilde çalışmıyor. Bazen çalışırken, bazen hiç erişilemiyor, bazı servislerde de sorun hız düşüşü olarak karşımıza çıkıyor.

Sonunda sorunun nedeni ortaya çıktı. Yaşanan sorunun, Google’ın yasağı delmek için kendisine ait IP’leri YouTube’da da kullanması üzerine oluştuğu belirlendi.

Google’ın bu taktik değişikliği üzerine, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, YouTube’un kullandigi Google’a ait bazi IP’leri engellemeye başladı. Sonuçta, YouTube’un yerine Google’ın yasaklanması gibi bir durum ortaya çıktı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, 31 Mayis itibarıyle DNS tabanlı erişim engellenmesi yerine IP tabanlı erişim engellenmesi uygulamaya başlamıştı. Şu anda erişimi yasak olan sitelerin IP’leri tüm servis sağlayıcılar tarafından engelleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir