Shadow

Google, Youtube sitesini satın aldı

Google, Ebay’ın eski üç çalışanı tarafından 1,5 yıl önce kurulan ve büyük ilgi gören Youtube’u 1,65 milyar dolara satın aldı. Video kayıtlarını yayınlayan Youtube üzerinde günde 100 milyondan fazla video izleniyor. 
 
İnternetin en büyük arama motoru Google, video paylaşım sitesi Youtube’u 1,65 milyar dolara satın aldı. Satın alma sonrası Google hisseleri değer kazandı.

Google, daha önce video servisi açmış ancak fazla ilgi görmemişti. Bunun üzerine Ebay’ın eski üç çalışanı tarafından 1,5 yıl önce kurulan ve büyük ilgi gören Youtube ile temasa geçen Google, yürütülen pazarlıkları kendi açısından başarılı bir şekilde sonuçlandırdı.

Youtube üzerinde günde 100 milyondan fazla video izleniyor. Youtube, erotik olmayan her türlü video kaydının siteye gönderilmesine izin veriyor.

Son dönemlerde cep telefonı ve kameraların yaygınlaşması, kişilerin çektiği video görüntülerini paylaşması akımını doğurdu. Bu akımı doğru kullanan Youtube, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede yeni ekonominin devlerinden biri oldu.

Anlaşmanın yapılması beklentisiyle, Google’ın borsadaki değeri de arttı. Şirketin Nasdaq’daki hisselerinin yüzde 2 artarak dünkü kapanışta 429 dolara çıktığı belirtildi.

İki genç adamın bir garajda kurduğu site 19 ay içinde baş döndürücü bir hızla büyüyerek günde 100 milyon video yayını hizmeti veren bir şirket haline geldi.

Steve Chen ve Chad Hurley isimli iki gencin 2005 yılı Şubat ayında kurduğu YouTube, 1.5 yıllık sürede milyar dolarlık bir şirket oldu. YouTube’un kuruluş hikayesi Google’unkine benziyor.

Kredi kartı alışveriş sitesi PayPal’da birlikte çalışan Steve Chen (28) ve Chad Hurley (29), 2005 yılının Ocak ayında garaj ofislerinde, bir ev partisinde çektikleri fotoğrafları ve video dosyalarını arkadaşlarıyla paylaşmak istedi.

Büyüklükleri nedeniyle, videoları e-posta ile göndermekte zorluk çeken ikili, dosyaları paylaşmak için daha iyi bir yöntem bulmak üzere kolları sıvadı. Böylece Mayıs ayında test videosunun yayınlanmasıyla hayata geçen YouTube.com, Aralık’ta yayına başladı.

YouTube’un kurucularından Chad Hurley, Google’ın kaynakları ve mühendislik dehası, en eğlendirici online video sitesini oluşturma hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı olacağı düşüncesiyle siteyi satmaya karar verdiklerini söyledi.

YouTube sitesini, ağustos ayında dünya çapında 72 milyon kişinin ziyaret ettiği belirtiliyor. Bu sayı, bundan sadece bir yıl önce 2,8 milyondu.

YouTube’u günlük 20 milyon kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor. YouTube Başkanı Chad Hurley daha önce yaptığı açıklamalarda sitenin satılık olmadığını ifade etmişti.

Google, iki şirketin ayrı hareket etmeye devam edeceğini açıkladı. Günlük 100 milyon civarında videonun izlendiği YouTube, Şubat 2005’te kuruldu. Google’un YouTube’a benzer video.google.com sitesi bulunuyor.

Google Başkanı Eric Schmidt yaptığı yazılı açıklamada, “YouTube, Google’un bilgileri organize etme ve herkesin ulaşabilmesine açık olması amacına uyan heyecanlı ve güçlü bir medya platformu kurdu. ” dedi.

Schmidt, iki şirketin “doğal ortaklar” olduğunu söyledi. Schmidt, Google’un video sektöründe atacağı adımlardan birinin YouTube olduğunu vurguladı.

Ancak Google’un video sitesi ile YouTube sitesi ayrı olarak yollarına devam edecek. YouTube’da çalışanlar görevlerine devam edecek.

Google’un parçası olmasına rağmen YouTube bağımsız bir marka olarak varlığını sürdürecek. Anlaşmayla, şirketin 67 çalışanı da görevlerine devam edecek. Bu kişiler arasında şirketin kurucuları Steve Chen ve Chad Hurley da bulunuyor.

Hurley, YouTube sitesinin “insanların medyadan yararlanma biçiminin değişmesinde ve yeni bir klip kültürü yaratılması sürecinde önemli bir rol oynadığını” söyledi.

Chad Hurley, “Güçlerimizin birleştirerek Google’ın teknoloji liderliği ve küresel erişim olanaklarından yararlanıp, kullanıcılarımıza daha kapsamlı hizmet sunabileceğiz” dedi.

Google’la YouTube arasındaki anlaşma, iki şirketin de farklı dağıtım anlaşmaları yapmalarını izliyor. Universal Music Group, YouTube ile sanatçılarının haklarının korunmasına ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Youtube ayrıca CBS’le de anlaşmaya vardığını söylüyor. Bu anlaşma uyarınca CBS YouTube’a kısa haber, spor ve eğlence görüntüleri sağlayacak. Google da Sony BMG ve Warner Music’le anlaşma imzaladı. Bu şirketler, Google’a müzik klipleri verecek.

Google önümüzdeki aydan itibaren ABD’deki kullanıcılarının ücretsiz olarak sitesinden müzik klipleri, sanatçı röportajları ve diğer görüntüleri izleyebileceğini açıkladı. Şirket yetkilileri, ücretsiz görüntülere ek olarak kullanıcıların 1.99 dolara müzik klipleri indirebileceğini belirtti.

Melih Bayram Dede, Yeni Şafak, 10.10.2006.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir