Shadow

Google, internette kumar reklamı yayınına başlıyor

Google’ın reklam servisi AdSense, 11 Ekim’den itibaren kumar reklamı kategorisini yayıncıların kullanımına sunacağını açıkladı.

Şirketten Google Adsense ağına üye reklam yayıncılarına gönderilen açıklama aynen şöyle:

Sayın Kullanıcımız,

Geniş bir potansiyel reklamveren yelpazesine erişim sağlamak için, AdSense yayıncılarımızın kullanımına sunulan reklam kategorilerini sürekli gözden geçiriyoruz. Bu amaca yönelik olarak, 11 Ekim’den itibaren AdSense ağında gösterilmeye uygun Google reklamları envanterini, güvenilen reklamverenlerin kumarla ilgili reklamlarını içerecek şekilde genişletiyoruz.

AdSense program politikalarının, para kabul eden veya kullanıcılara bahse girerek para veya başka ödüller kazanma fırsatı sunan sitelere reklam yerleştirilmemesi yönündeki yasağının devam edeceğini lütfen unutmayın. Ayrıca, bu yeni reklamlar yalnızca kumarın yasal olduğu bölgelerdeki kullanıcılara gösterilecektir. Bu bölgeler, son kullanıcının yerine göre belirlenir. Bu yerlerin tam listesini burada bulabilirsiniz. Son olarak, yayıncılar, sitelerinin 18 yaşının altındaki kullanıcılara yönelik olması durumunda bu yeni kategoriden reklam almamayı tercih edebilirler.

Sitenizde kumar reklamlarının görüntülenmesine izin vermek istiyor ve bu reklamların içeriğinize ve kitlenize uygun olduğunu düşünüyorsanız, AdSense hesabınızda bu kategoriyi etkinleştirebilirsiniz. Sitenizde görünebilecek reklamların kategorileri üzerindeki kontrolün sizde olduğunu anımsatmak isteriz. İstediğiniz zaman kategori filtreleme seçeneklerinizi gözden geçirebilir ve bu talimatları izleyerek değişiklik yapabilirsiniz. Kumar kategorisini etkinleştirerek, reklam kodunu yerleştirdiğiniz sitelerin 18 yaşının altındaki kullanıcılara yönelik olmadığını onaylamış sayılacağınızı hatırlatmak isteriz.

Sitenize kumar reklamlarını almak istemiyorsanız, herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Hangi yeni reklam kategorilerinin kullanıma sunulabileceğini görmek için kategori filtrenizi düzenli olarak kontrol etmenizi öneririz.

AdSense’ten elde ettiğiniz getiriyi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak için, kullanımınıza sunduğumuz reklam envanterini büyütmeye devam etmeyi amaçlıyoruz.

Saygılarımızla,

Google AdSense Ekibi

Açıklamada, “Şu anda, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve İsrail’deki yasalar, devlet lisanslı tüzel kişiler tarafından yapılanlar dışında çevrimiçi kumar reklamlarının tanıtımına izin vermemektedir. Bu nedenle, Google AdWords şu anda bu ülkelerde çevrimiçi kumar başvurularını kabul etmemektedir.” deniliyor.

İlginizi çekebilir:  Facebook'tan emziren annelere sansür

YAYINCININ TÜRKİYE’DE OLMAMASI YA DA YURTDIŞINDA GİBİ GÖZÜKMESİ YETERLİ

Ancak reklam yayıncılarının bir başka ülkede olması ya da bir başka ülkedeymiş gibi başvuruda bulunması halinde sitesinde kumar yayınlayabilmesinin önünde engel yok. Öte yandan Türkiye dışındaki ülkelerde yer alan ve kumar reklamı yayınlayan sitelerin, Türkiye’den giren ziyaretçilere bu reklamların gösterilmesinin önünde şu an bir engel bulunmuyor.

Bu nedenle, Google’ın Adsense sisteminde kumar reklamı yayınlaması, (internetin küreselliğini de gözönüne alırsak) tüm dünyada bu reklamların görüntüleneceği anlamına geliyor. Reklam yayıncısının bu ülkeler (Kanada, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve İsrail) dışında olduğunu beyan etmesi, kumar reklamı yayınlayabilmesi için yeterli.

Google Adsense, kumar reklamları konusunda yayıncılara, bu reklamları sitelerinde gösterip göstermeme seçeneği sunuyor. Ancak internet kullanıcıları açısından bu reklamlarla muhatap olmamak gibi bir seçenek sözkonusu değil. Bu reklamların yurtdışından yayın yapar gibi gösterilecek Türkçe sitelerde de yer alacağı düşünüldüğünde, manzaranın boyutu daha iyi tahmin edilebilir.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir