Google, mobil cihaz pazarında rekabete ortak oldu

Google, ABD’li cep telefonu üreticisi Motorola Mobility’i 12,5 milyar dolara satın alarak mobil cihaz pazarında rekabete ortak oldu.

Yapılan anlaşmaya göre Google, Motorola’nın yüzde 63’lük hissesine sahip olabilmek için Motorola’ya hisse başına 40 dolar ödeyeceği açıklandı.

Google’ın mobil cihazlar üreten bir şirketi satın alması, bu alanda rekabetin daha da yoğunlaşacağı anlamına geliyor. Bilindiği gibi Apple bu alanda lider konumda.

Google ise Android işletim sistemiyle üretici ortaklarıyla birlikte bu pazarda etkinliğini artırmaya çalışıyor. Google, kendi markasıyla da akıllı telefonlar üretmiş ancak pek başarılı olamamıştı.

Motorola’nın satın alınmasıyla Google, donanım üretimi işine de girmiş oluyor. Bununla amaçlanansa Android işletim sistemi kullanan yeni ürünler geliştirerek, pazarda Apple’a karşı güç kazanmak.

Google, Motorola ile yaptığı anlaşmayla Motorola Mobility’i ayrı bir birim olarak işletmeye devam edecek. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyse 2011’ın sonu ya da 2012 başında tamamlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir