Google işletim sisteminde kuralları yeniden yazıyor

İnternet’te Microsoft’la arasını açan Google, rakibine karşı yeni bir cephe daha açıyor. Google, Chrome OS adını verdiği işletim sistemiyle Microsoft’a en önemli faaliyet alanında bir darbe daha indirmeyi hedefliyor.

Deutsche Welle Türkçe Servisi’nin haberine göre, Google, 2010 yılının sonunda piyasaya çıkarmayı planladığı Chrome OS işletim sistemiyle ilgili ayrıntıları kamuoyuna açıkladı. Google’ın işletim sistemi internet bazlı çalışıyor. Uzmanlar Chrome OS’u ‘işletim sistemi özelliklerine de sahip bir browser’ olarak tanımlıyor.

Google, Chrome OS ile işletim sistemlerinde yeni bir dönem noktası olmayı hedefliyor.

Chrome OS geliştirme ekibinin lideri Sundar Pichai, “Chrome OS ile bilgisayarla çalışmak daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale gelecek” diyor.

Birkaç saniyede açılacak

Chrome OS işletim sistemi birkaç saniyede açılacak. Vaktinin büyük kısmını online geçirenlere hitap edecek.

Chrome OS geliştirme ekibi, Windows, Mac OS ve Linux gibi işletim sistemlerinin henüz internet emekleme safhasındayken geliştirilmeye başladığına dikkat çekiyor.

Chrome ekibi, ‘bir işletim sisteminin öncelikli hedefinin internet kullanımını temel alması gerektiğini’ vurguluyor.

Hedef sadelik

Chrome OS, Google’ın aynı adı taşıyan Chrome tarayıcısıyla benzerlik gösteriyor. Google yazılımcıları, “Zaten hedef de sadelik. Hiçbir şey kullanıcıya engel olmamalı” diyor.

Chrome’un sadeliği, işletim sisteminin donanım talebini azaltıyor. Bunun da bilgisayar fiyatlarını önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

İlk aşamada Chrome OS’un son dönemde kullanıcıların büyük ilgisini toplayan netbooklara yüklenmesi bekleniyor. Ancak Google, Chrome’un istisnasız bütün bilgisayarlarda çalışmasını öngörüyor.

Google’dan üçüncü devrim

Böylece Google, Android ve Wave’in ardından bu yıl içinde önemli bir yeniliği daha duyurmuş oldu.

Android, Google’ın mobil cihazlar için ürettiği Linux tabanlı bir işletim sistemi.

Google’un bu yıl gün ışığına çıkardığı bir başka devrim niteliğindeki uygulama ise Wave oldu. Wave, elektronik posta ile anında mesajlaşmayı (instant messaging) birleştiriyor.

Kullanıcıların tarayıcı üzerinden ortak belgeler üzerinde yaptıkları çalışmalar, Wave’in sunduğu çeşitli araçlarla daha da kolaylaşıyor.

Diğer kullanıcıların belge üzerinde yaptıkları değişikliklerin protokolü eş zamanlı olarak görülebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir