Shadow

Google Dokümanlar’a Microsoft’tan gecikmiş cevap

Microsoft, Office 2010’daki web özelliğiyle, Google’ın yaklaşık üç yıl önce başlattığı ‘Google Dökümanlar’ hizmetine gecikmiş de olsa cevap verdi.

Microsoft’un 2010’da piyasaya çıkacak yeni ofis yazılım paketi, beraberinde birçok yenilikle birlikte geliyor.

Office 2010’un en önemli özelliği, internet üzerinden ulaşılabilecek bir sürüme sahip olması. Windows Live üzerinden erişilecek Office Web Uygulamaları Windows Live üyelerine tamamen ücretsiz olacak.

Word, Excel, PowerPoint ve OneNote benzeri uygulamaları internet üzerinden kullanılabilecek. Office 2010’un bir başka özelliği de internet erişimine sahip her türlü bilgisayardan kullanılacak olması. Daha önceki paketlerde 8 olan farklı sürüm sayısı Office 2010 ile birlikte 5’e iniyor.

Microsoft böylece Google’ın yaklaşık üç yıl önce başlattığı ‘Google Dökümanlar’ hizmetine cevap vermiş oluyor. Deutsche Welle’nin haberine göre, şirket, Office Web Uygulamaları’nın deneme sürümünü bu yıl sonunda, son halini ise 2010’un ilk yarısında tamamlamayı öngörüyor.

Uzmanlar ücretsiz Office Web Uygulamaları’ndan ötürü Microsoft’un Office paketi satışlarının gerileyeceğine dikkat çekiyorlar. Ancak Microsoft, Word, Excel, PowerPoint ve OneNot uygulamalarını ücretsiz kullanmak için gelen kullanıcıyı reklam geliri aldığı sayfalara ya da kendi arama motoru Bing’e yönelterek ‘zararı telafi edecek’.

Microsoft, Office Web Uygulamaları’nın İnternet Explorer, Firefox ve Safari tarayıcılarıyla uyumlu olacağını duyurdu. Buna karşılık yeni yazılım paketinin Opera ve Google Chrome ile uyumluluğu konusunda bir bilgi verilmedi.

Microsoft yöneticilerinden Robert Helgerth ise web uygulamalarını eleştirdi. Helgerth, firmaların ‘cloud computing’ de denilen web uygulamalarına endişeyle baktığına dikkat çekerek, “Firmalar güvenlik nedenlerinden ötürü her türlü belgeyi internete yüklemek istemiyorlar” dedi.

1 Comment

  • İbrahimNo Gravatar

    Bu her zaman böyle değil midir ? Microsoft hep diğer firmaların çıkardığı ürünleri ( linux olsun, arama motoru Bing olsun … ) örnek alır, ardından onlarla rekabeti içerisine girer … Hani başarı sağlar mı orası bilinmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir