Shadow

Google: Çinli korsanlar e-posta sistemimize saldırdı

Bugünün en önemli haberi kuşkusuz, Google’ın Çinli korsanların saldırısına uğradığını açıklamasıydı. Şirket, Çin’deki bilgisayar korsanlarının yüzlerce Amerikalı üst düzey yetkili, askeri personel ve gazetecinin kişisel elektronik postalarına girdiğini açıkladı.

BBC’nin haberine göre, Google, elektronik posta şifrelerinin ele geçirilmesini amaçlayan saldırının Jinan’dan yapıldığını ve elektronik postaları izlemeyi amaçladığını iddia ediyor. Ancak bu iddianın, ABD’nin siber saldırılara bundan sonra askeri karşılık verileceğini açıklamasının ardından gelmesi de dikkat çekici.

Google, şirketin güvenliğinin aşılamadığını belirterek, ancak bazı şahıslara ait şifrelerin ele geçirildiğini bildiriyor. Şirkete göre hedef, Çinli siyasi eylemciler ve diğer Asya ülkelerindeki yetkililerin e-posta hesaplarıydı.

Şirketin açılamasında, “Google kullanıcıların şifrelerini ele geçirmeyi ve elektronik postalarını gözlemlemeyi amaçlayan bir saldırı fark etti ve boşa çıkardı. Saldırı kurbanlarına haber verdik ve hesaplarını güven altına aldık. Ayrıca ilgili hükümet kurumlarına da bilgi verildi” diyor.

Google açıklamasına göre internet korsanları, Google’ın elektronik posta hizmeti Gmail’e benzeyen sahte sayfalar yaparak e-posta şifrelerini ele geçirmeye çalıştı. Elektronik posta adresleri ve şifreleri ele geçiren korsanlar daha sonra Gmail sunucusuna, ilgili hesaba gelen elektronik postaları, kendi kurdukları bir elektronik posta hesabına iletmeleri talimatı verdi.

Bu saldırıda hassas bilgilere sahip olabilecek bireylerin hedef alındığı ve bunun bir siber saldırıdan çok, siber casusluk girişimi olması ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Beyaz Saray ise hükümete ait elekronik posta hesaplarına girildiği yönünde bir işaret bulunmadığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir