Shadow

Google arama sonuçlarına müdahale ediyor mu?

Google, kullanıcılar tarafından yapılan arama sonuçlarının şirkete bağlı ürün ve siteleri öne çıkaracak şekilde yönlendirildiği iddialarını reddediyor.

BBC’de yer alan habere göre, şirketinin yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, Amerikan Senatosu’nda yaptığı açıklamada “Google rakiplerine ve diğer kaynaklara ulaşımı engelleyecek herhangi bir uygulamada bulunmamaktadır” görüşünü savunuyor.

Senatonun adil rekabeti sağlamakla görevli hukuk komisyonu tarafından sürdürülen incelemede, Google’ın internet arama motorları arasındaki pazar hâkimiyetini suistimal edip etmediği araştırılıyor. Google’a yönelik benzer bir soruşturma Avrupa Komisyonu tarafından da sürdürülmekte.

Önceki günkü oturumda şirketinin yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt’e, Google’ın bir tekel olup olmadığı sorusu yöneltilmiş. Google’ın “bu alanda bir dev” olduğunu söyleyerek söze giren Schmidt’in cevabı ise, “Pazar gücümüz sebebiyle sahip olduğumuz sorumluluğunun farkındayız” şeklinde olmuş.

Eric Schmidt, kendisine bir başka dev firma olan Microsoft’un, uzun yıllar tekelcilik yaptığı yönünde suçlama ve soruşturmalara maruz kaldığı hatırlatıldığında, Microsoft’un yaşadıklarından çıkardıkları dersler olduğunu söylemiş.

Google’ın internet üzerindeki arama motorları arasında açık ara önde yer alması, şirketin artan gücüne dair endişeleri de beraberinde getiriyor. Hali hazırda dünya üzerinde yapılan internet aramalarının üçte ikisi Google üzerinden gerçekleşiyor.

Şimdi Google, arama sonuçlarına müdahale etmediğini savunuyor. Kim inanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir