Shadow

Google’da birincilik vaad edenlere sakın kanmayın!

Aramalarda ilk sırada çıkma garantisi veren sitelere Google’dan tepki var. Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez, “Birincilik vaad eden sitelere itibar etmeyin. Bu zaten Google’ın ana felsefesine aykırı” dedi.

Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez, Google’da yapılan aramalarda ilk sırada çıkma garantisi veren sitelere itibar edilmemesini istedi. Hiçsönmez, “Sitenizi aramalarda ilk sıralarda göstereceğiz vaadiyele faaliyet gösteren kişi ya da kurumlarla ilgimiz yok. Bu zaten Google’ın ana felsefesine aykırı” dedi. Hiçsönmez, aramalarda sağlıklı bir sonuç alınabilmesi için, SEO olarak ifade edilen (Arama Motoru Optimizasyonu) sistemiyle, sitelerin arama motorlarına sağlıklı bilgi vermesini sağlayıcı düzenlemeler yapılabileceğini hatırlattı.

YEREL DİLLERE ÇEVİRİ

Yaklaşık 3 ay önce Google Türkiye Ülke Müdürlüğü görevine atanan Bülent Hiçsönmez, ilk kez basın karşısına çıktı. Google’ı temel olarak hizmetlerin yerel dillere hızlı bir şekilde çevrilmesine odaklandığını belirten Hiçsönmez, “Google Türkiye ofisi olarak, geçtiğimiz dönemde Apps adlı doküman yönetimi, Analytics adlı site ölçümleme servisi ve iGoogle adlı kullanıcıların kendi açılış sayfalarını oluşturacağı hizmeti Türkçe’ye çevrildi” dedi.

GOOGLE TEKLİF BEKLİYOR

Türkiye’de yerel işbirlikleri yaptıklarını hatırlatan Hiçsönmez, “İstanbul.com, Maçkolik.com gibi sitelerle işbirliği yaptık. Google’ın bir çok hizmeti, bu siteler üzerinden kullanıcılara sunuluyor. 2008’de yerel işbirlikleri hızla artacak” dedi. İşbirliği yapmak için, şirketlerin teklif beklememesi gerektiğini belirten Hiçsönmez, “Google Türkiye ile işbirliği yapmak isteyen tüm kişi ya da kurumların tekliflerine açığız” şeklinde konuştu.

SERTİFİKA DÖNEMİ

2008 yılı hedefleri hakkında bilgi veren Hiçsönmez, “Bu yıl Google sertifikasyon hizmeti Türkiye’de de başlayacak. Reklam hizmeti vermek için, Google’den alınan ‘sertifikalı çözüm ortağı’ belgesi  veriliyor. 2008’de reklamverenlerle ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz” dedi.

REKLAMCILIKTA HIZLI BÜYÜME

Türkiye’de internet reklamcılığı alanında hızlı bir büyüme yaşandığını ifade eden Hiçsönmez, “Hedefimiz, Türkiye’de internet reklamcılığının gelişmesini sağlamak ve reklamverenlerin de internet mecrasında en iyi şekilde yararlanabileceği bir ortam oluşturmak” dedi.

BAŞKA YATIRIMCILAR DA GELECEK

Yabancı şirketlerin 2007’de hızlı bir şekilde şirket ve site satınalmalarında bulunduğunun hatırlatılması üzerine Hiçsönmez, “2008’de de bu satınalmaların hızla artacağına inanıyorum. Başka yatırımcılar da gelecek. Bu anlamda pozitifiz” dedi.

SİTELERE YABANCI İLGİSİ

Yabancı şirketler, internet pazarının büyümesiyle Türkiye’de satın almalara başladı. ABD’li Tiger Global, Mynet’le birlikte Yonja.com’un yüzde 50’sini satın alırken, ABD’li açık artırma sitesi Ebay.com, Gittigidiyor.com’un azınlık ortağı olmuştu. Yabancı şirketler genellikle internette ziyaret edilebilirlik sırasını belirleyen Alexa’da ilk 100’e giren siteleri satın alıyor. İnternet Stratejileri Danışmanı Arda Kutsal’a göre satın almalar bu yılda sürecek. Bu arada Avrupalı yatırımcılar Yemeksitesi.com ve Çember.net’i satın almak için devrede.

SUN’DAN GOOGLE’A GEÇTİ

Bülent Hiçsönmez, Google’a son yedi yıldır çeşitli görevler üstlendiği Sun Microsystems’den transfer oldu. Sun’daki görevinin son üç yılında Mısır, Levant ve Kuzey Afrika (Leena) Bölgesinin Genel Müdürü olarak hizmet veren Bülent Hiçsönmez’in Google’da göreve getirilmesi, Google’ın Türk pazarına olan inancının en büyük kanıtı olarak değerlendiriliyor. Bülent Hiçsönmez, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Bölümünden mezun olduktan sonra, Northeastern Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği ve Imperial College Management School’da işletme alanında yüksek lisans yaptı.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir