Shadow

Gezgin dergisinde yayınlanan e-kitap yorumum

Gezgin dergisinin Kasım 2010 sayısında yer alan elekronik kitap dosyası için meslektaşım Özgür Çetin benim de görüşüme başvurmuştu. Dergide yayınlanan görüşümü, kayda geçmesi için buraya alıyorum.

Melih Bayram Dede’nin E-Kitap Yorumu

Türkiye’de e-kitap maalesef istenilen hızda gelişmedi. Bunda en önemli etkenin, e-kitap fiyatlarının yüksek tutulması olduğunu düşünüyorum. Bazı kitapların elektronik versiyonları, basılı kitap fiyatına bile yakın. Baskı, dağıtım, lojistik vb. giderler olmadığına göre, e-kitaplar daha düşük fiyatlarla satılmalı. Bu sayede e-kitapları daha geniş kitlelere ulaştırmak mümkün olabilir.

Bana göre e-kitabın gelişmesinin önündeki bir engel de e-kitap okuma cihazlarının maliyetindeki yükseklik. E-Kitap okumak için tablet bilgisayar biraz pahalı bir çözüm. Tablet bilgisayarların yaygınlığı bu nedenle fazla değil. Zaten tabletler e-kitap için ideal çözüm de değil.

E-Kitap okuyuculara baktığımızda da yine maliyet problemiyle karşılaşıyoruz. Türkiye’de e-kitap satışı yapan kitap satış siteleri, bu ürünlere yönelik kampanyalar düzenlediler. Ancak fiyatların yine makul olmadığını düşünüyorum. E-Kitap okumak için yüzlerce lira vererek o cihazı ortalama kitap okuyucusunun vermesini bekleyemezsiniz.

Gördüğüm kadarıyla, üniversite öğrencileri, akademisyenler, gazeteciler gibi okuma ve yazma eylemini hayatının bir parçası haline getirmiş gruplar, e-kitap okuma cihazlarını yaygın kullanıyorlar. Amazon.com’un e-kitap okuyucularda birden fazla seçenek sunması ve ekonomik ürünleri de olması, genellikle bu kitleden Amazon Kindle’ın tercih edilmesine neden oluyor. Bu ürünle de daha çok yurt dışındaki üniversite kütüphanelerinden, arşivlerden yararlanmak tercih ediliyor.

Türkiye’de bu seviyede bir altyapı maalesef sağlanmış değil. Dolayısıyla da Türkçe kaynaklar hala e-kitap formatına aktarılmaya, arşivler elektronik kitap okuyucularının da yararına sunulmaya muhtaç.

Oyun canavarı POCO X3 NFC kutudan çıkıyor | Uygun fiyata yüksek performans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir