Gençlere ulaşmanın en kolay yolu internet

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması Türkiye’de sayıları 12,3 milyonu bulan 12-25 yaş arası gençlerin yüzde 98’inin her gün ya da haftada birkaç kez internete girdiğini ortaya koydu.

Fırsat buldukça sektörle ilgili araştırmaları paylaşmaya çalışıyorum. bu kez IAB (Interactive Advertising Bureau) Türkiye’nin İnternet Ölçümleme Araştırması’ndan çıkan ilginç sonuçlar var elimde. IAB Türkiye’nin araştırmasında, gençlerin uyanık oldukları zamanın büyük bölümünü internette geçirdikleri sonucu çıkmış. Araştırmaya göre gençler internet üzerinden birçok şeyi aynı anda yapıyor. Bir yandan ödevleri için araştırma yaparken internet üzerinden müzik dinliyor ve arkadaşlarıyla mesajlaşıyor. Gençlerin yüzde 54’ü diğer mecralara da internet üzerinden ulaşıyor. Yüzde 32’si internetten radyo dinlerken, yüzde 34’ü internetten televizyon izliyor ve yüzde 39’u da gazetelerini yine internet üzerinden takip ediyor.

SOSYAL AĞLARIN GÜCÜ

Araştırmanın sosyal ağlara ilişkin verileri ise, bu mecranın gençler tarafından yoğun olarak kullanıldığını bir kez daha bize gösteriyor. Araştırmaya göre, gençlerin yüzde 66’sı sosyal medyanın içinde yer alıyor ve yüzde 62’si de e-posta yerine sosyal medyayı arkadaşlarıyla haberleşmek için kullanıyor. İnternette oyun oynayanlar ise gençlerin yüzde 33’ünü oluşturuyor, yani 4.067.004 genç internet üzerinden oyun oynayarak vakit geçiriyor.

CEPTE İNTERNET YAYGIN

IAB araştırmasının mobil internet kullanım alışkanlıklarına yönelik tespitleri de çarpıcı. Araştırma genel kullanıcıların yüzde 32’sinin cep telefonlarından internete girdiğini gösterirken gençler arasında bu oran yüzde 42’ye çıkıyor. Araştırmada gençlerin yüzde 22’sini 12’17 yaş grubunun, yüzde 31’ini 17-21 yaş grubunun ve geri kalan yüzde 31’ini de 17-25 arası gençlerin oluşturduğu belirtiliyor. Ayrıca 12’25 yaş arasındaki gençlerin yüzde 53’ü erkek, yüzde 47’sinin de kadın olduğu bilgisine de yer veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir