Shadow

Genç oyuncular ‘Dijital Oyunlar Federasyonu’ndan rahatsız!

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun (TÜDOF) işleyişinin kuruluşunun ardından şeffaflıktan uzak gerçekleştiğini ileri süren ve aralarında TÜDOF’un kuruluşunda bulunan çok sayıda kişinin de bulunduğu sektör paydaşları, bu gidişatı eleştiren bir metin yayınladı.  

Ağustos ayı başında yapılan Başkanlık seçimiyle Federasyon Başkanı olarak Mevlüt Dinç’in seçildiği vurgulanan metinde, TÜDOF’un kuruluş ve işleyiş sürecini demokratik katılım içinde sürdürebilmek için 2 Temmuz ve 13 Temmuz 2011 tarihlerinde sektörün paydaşlarının geniş katılımıyla toplantılar yapıldığı hatırlatılarak, ‘dijital oyunlar endüstrisinin değer zincirini oluşturan’ çeşitli aktörleri temsil eden çalışma gruplarının oluşturulduğu hatırlatıldı.

Bu toplantılarda Mevlüt Dinç’in, “Arkadaşlar, ne varsa hep birlikte yapacağız. Şu anda federasyon resmen onaylandı, ama hiçbir organı, üyesi yok, bomboş bir iskelet. Biz şimdi burada belirleyeceğiz.” dediği hatırlatılan açıklamada, federasyonun sürecinin daha sonra kendilerinin dışında geliştiği belirtildi.

Açıklamada, “Desteklediğimiz aday Mevlüt Dinç’in başkan seçilmesinin ardından TÜDOF’un yapılanma sürecinde bizimle hiçbir şekilde iletişim kurulmadığına, en temel sorularımızın bile cevapsız bırakıldığına tanık olduk. Etkin bileşenleri olduğumuzu zannettiğimiz TÜDOF’un belirlenmiş ve seçilmiş olan yönetim kurulu üyelerini maalesef internette yayınlanan bir haber aracılığıyla öğrendik” denildi.

Çalışma gruplarının, TÜDOF’a destek olmak amacıyla kurulduğu hatırlatılan açıklamada, “TÜDOF’a nasıl destek olacağımız belirsizleşmiş ve buna karşılık TÜDOF’un da sektöre nasıl yardımcı olabileceğine dair kaygılarımız artmıştır” vurgusu yapıldı.

Elektronik sporlarla ilgili gerçek ve tüzel kişiler, dağıtıcılar, yayıncılar, geliştiriciler, akademisyenler, teknokentler, internet kafeler, medya mensupları, dijital oyunlarla ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşları ile hukukçuları temsil eden çalışma grupları, TÜDOF’u başkanlık seçimi öncesi kendilerine söz verildiği gibi katılımcı ve şeffaf hareket etmeye davet ettiler.

Açıklamaya destek veren kurum ve kişiler şöyle; Adeks Internet Kafe, Alternatif Bilişim, BJA, Céidot Oyun Stüdyoları, Çetin Tüker, Dijital Oyun Kültürü, EPIN, IGDA Türkiye, İkisoft/Taleworlds, İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası, Kürşat Çağıltay, METUTECH-ATOM, Mutlu Binark, Oyungezer, PaybyMe, Reo-Tek, Safa Başkaşkır, SANLAB, Seti Publishing, TieV, TOGOG, Tom’s Hardware Türkiye, Tom’s Oyun, Veysi İşler, Zibumi.”

Açıklama ve daha geniş bilgi için, http://dijitaloyun.wordpress.com adresi ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.