Shadow

Geleceğin Bill Gates’i Türkiye’den çıkacak

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Türkiye’de 3 sene önce yatırım sermayesi şirketi sayısı 5’i geçmezdi. Şimdi bu şirketlerin sayısı arttı ve artık bir fikre kolayca yatırım bulunabiliyor. Geleceğin Bill Gates’lerinin Türkiye’den çıkma ihtimali daha yüksek.” dedi.

Global Students Entrepreneur Awards (GSEA) tarafından tüm dünyadaki üniversiteler arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve bu yıl Turkcell’in ana sponsorluğunda, Bizz Consulting işbirliğinde ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilecek ‘Global Üniversiteli Girişimci Yarışması’na başvurular başladı. 1998’de Saint Louis Üniversitesi tarafından başlatılan yarışmaya katılmak isteyenlerin üniversite öğrencisi ve minimum 6 aylık şirket sahibi olması gerekiyor. Kayıtlar universiteligirisimci.com adresinden 7 Ekim’e kadar sürecek ve finale kalan girişimci, Türkiye’yi 17-19 Kasım 2011’de New York’taki dünya finalinde 44 ülke arasında temsil ederek, 200 bin dolarlık büyük ödülü kazanma şansına sahip olacak. Türkiye birincisi dışında ayrıca, ‘Sosyal Etki Ödülü’, ‘İnovasyon Ödülü’, ve ‘Geleceği Gören Girişimci Ödülleri’ de verilecek.

GENÇLERİN İDOLLERİ KİMLER?

Yarışmanın basına duyurulması amacıyla Swiss Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, şirket olarak girişimciliğe çok büyük önem verdiklerini belirterek, “Dünyada girişimcilik denince, gençlerin aklına gelen ilk isimlerin kimler olduğuna yönelik küçük bir araştırma yaptık. Gençlerin ideali olan isimler Mark Zuckerberg, Larry Page-Sergey Brin, Bill Gates ve Steve Jobs. Bugün Facebook 85 milyar dolar, Google 180 milyar dolar, Microsoft 214 milyar dolar, Apple 356 milyar dolar değere sahip. Bu kişilerin hepsi, şirketlerini 20’li yaşlarda ve üniversitede kurmuşlar. Hepsinin ortak bir noktası teknoloji alanında olmaları ve en önemlisi de şirketlerini ABD’de kurmuşlar. Amerika o yıllarda onlara bu imkanı sağlamış.” dedi.

GİRİŞİMCİLER TÜRKİYE’DEN ÇIKACAK

Türkiye’de girişimcilerin desteklenmesi için aşama katedildiğine vurgu yapan Ciliv, “Türkiye’de 3 sene önce yatırım sermayesi şirketi sayısı 5’i geçmezdi. Şimdi bu şirketlerin sayısı arttı ve artık bir fikre kolayca yatırım bulunabiliyor. Geleceğin Bill Gates’lerinin, Steve Jobs’larının Avrupa’dan çıkması düşük bir ihtimal. Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerden çıkma ihtimali daha yüksek.” şeklinde konuştu. Girişimciliği desteklemek için Özyeğin Üniversitesi’yle işbirliği yaptıklarını ve kuluçka merkezini desteklediklerini ifade eden Ciliv, “Her yıl 100 master ve doktora öğrencisine teknoloji konusunda araştırsınlar, geliştirsinler, sınırları zorlasınlar diye burs veriyoruz.” dedi.

GİRİŞİMCİ İÇİN EN UYGUN ÜLKEYİZ

Türkiye’nin bölgesel konumuna ve teknolojik altyapısının gelişmişliğine dikkat çeken Ciliv, yatırımcı ve girişimciler için Türkiye’nin önemli bir merkez olduğunu söyledi.  Ciliv, “Teknolojinin girişimcilik dalgasını beslediğini unutmamalıyız. Türkiye bugün geldiği noktada bunun gerisinde kalamaz. Dünyanın en iyi internet altyapısına sahip ülkelerden biriyiz. Türkiye, 43.2 megabit mobil internet, 1000 megabit fiber hızıyla örnek bir ülke. Mobil internet hızında ilk 11’de Turkcell yer aldı.” dedi. Ciliv, ekonomik kriz beklentisiyle ilgili bir soruya, “Ekonomik krize odaklanmak yerine, nasıl hedeflerimizi büyütürüz onu düşünmemiz gerekir.” şeklinde cevap verdi.

İlginizi çekebilir:  Kol saatiyle görüntülü konuşun!

ABD’DE BAŞLAYANLAR ŞANSLIYDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı da, girişimcilikte başarılı olmanın, ekosistemi doğru kurmaktan geçtiğini belirterek, “Önde gelen girişimcilerin müşterek noktası, bu girişimcilerin ABD’de olmasıydı. ABD, girişimcileri desteklemeye 1950’de başlamış. NASDAQ kurulmuş, girişimcilere kaynak sağlamak için. Bir ülkenin gelişmesi için, girişimci sayısının artması çok önemli.” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak girişimcilikle ilgili yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi veren Sabancı, “Biz bu işe başladığımızda, bir buçuk yıl önce her 100 kişiden 6’sı girişimciydi. Şimdi yüzde 8.6’sı girişimci. 10 bine yakın üniversite öğrencisiyle temas ettik.” şeklinde konuştu.

FİNANSSIZ FİKİR BİR HİÇTİR

Sabancı, “TOBB Girişim Sermayesi Meclisi kurduk. Girişimcilere kaynak sağlayan kuruluşları tek çatı altında topladık. Bu arada kamu desteği olmadan hiçbir modeli sürdürmek mümkün değil. Kamu desteği çok önemli. Fikirsiz finansman veya finansmansız fikir bir şey değil. Girişim fonu kurmak için çalışmalarımız sürüyor. İlk kez bu konuda Ankara’daki görüşmelerimizde olumlu tepkiler alıyoruz. Kamu desteği olmadan fon kurmak ve yönetmek de mümkün değil. Aile şirketleri için de eğitimler veriyoruz. Girişimciliği önleme potansiyeli olan bir şey de aile şirketleri. Aile şirketlerinde girişimciliği desteklemeyi amaçlıyoruz.” dedi.

TERCİH EDİLEN ÜLKE ÖNEMLİ

Yarışmanın destekçilerinden Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise, girişimcilerin başarılı olmalarında, tercih edilen ülkenin koşullarının da önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Burada önemli olan, girişimcinin tercih ettiği ülke. Başarılı olan girişimcilerin ABD’yi tercih ettiklerini ve bu ülkede başarılı olduklarını görüyoruz. Türkiye’nin tercih edilen ülke olmaması için hiçbir neden yok.”

AMAÇ VİZYON KAZANDIRMAK

Yarışmanın Türkiye organizasyonunu üstlenen Bizz Consulting şirketinden Özlem Ateş de, yarışmaya katılacak adayların, 6 aylık şirkete sahip olması koşuluyla ilgili olarak, “Yarışmada amaç, şirketini kurmuş, yatırımını yapmış, aynı zamanda da üniversitede de okuyan girişimcilere yeni bir vizyon kazandırmak.” dedi.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir