Gazetecilik nereye gidiyor?

Oxford Sosyal Medya Kongresi’nde gerçekleştirilen “Son dakika: Bloglar ve medya arasındaki değişen ilişkiler” bölümünde, medyanın geleceğine ilişkin önemli ipuçları verildi.

BBC “Dünyadan Haberler” bölümü direktörü Richard Sambrook, sosyal medyanın kısa vadeli etkilerinin doğru öngörüldüğü, uzun vadedeki etkilerinin küçümsendiği görüşünde.

Geleneksel medya, bloglar ve twitter ile sosyal medyayı sahiplenmiş görünse de etkilerini tartışmıyor. Sambrook’un “Medyanın kendi muhabirleri ve kendi haberleri olmayacak” diyor.

Onun yerini haberlerini kamusal alanda paylaşan, gündemin nabzını tutan bağımsız gazeteciler alacak. “Vatandaş gazeteciliği” çok önemli bir kavram haline gelecek.

Sambrook, “Gazetecilik disiplin, analiz yeteneği, açıklama ve içerik oluşturmaya ihtiyaç duyar ve ciddi bir meslektir. Gazetecilik hep var olacaktır.” şeklinde konuşuyor.

Ona göre gazetecilerin de anlaması gereken bir kural var: İnternetle rekabet halinde olduğunuza inanıyorsanız bu fikri kafanızdan atın. Tam tersi, onunla yan yana durun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir