Garanti’de cep bankacılığı nasıl olacak?

Garanti Bankası, internet şubesinin 10. yıldönümünde, cep şubesini hizmete sundu. Bankanın wap.garanti.com.tr adresinden ulaşılabilen cep şubesi sayesinde, bugüne kadar internet üzerinden gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinin çoğu, WAP veya internet erişimi bulunan tüm cep telefonlarından da yapılabilecek.

Yaklaşık 1 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen cep şubesine, cep telefonlarına herhangi bir uygulama indirmeye veya aktive etmeye gerek olmadan ulaşılabilecek. Garanti’nin işlemler için ücret almadığı cep şubesinden, kullanıcılar, GSM operatörlerine veri transferi için işlem başına 10 YKr’den az ücret ödeyerek yararlanabilecek. Müşteriler cep telefonunu değiştirse bile, yeni bir ayar yapmaksızın wap.garanti.com.tr adresini kullanmaya devam edebilecek.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Türkiye’de 90’lı yılların başında hayatımıza giren internet, bugün 20 milyon kullanıcıya ulaştı. İnternet bankacılığından bugün 3.6 milyon aktif müşteri yararlanıyor. İnternetle aynı dönemde hayatımıza giren cep telefonları ise 15 yılda 54 milyon kullanıcıya ulaşarak internetin 2.5 katı bir erişim yakaladı. Türkiye’de bankacılık hizmetlerinin penetrasyon oranının da diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok

düşük olduğunu göz önünde bulundurursak, cep telefonuyla bankacılık hizmetlerinden yararlanacak potansiyel müşteri sayısı çok fazla. Biz önümüzdeki 5 yılda, Garanti Cep Şubesi’nden 2 milyon müşterimizin işlem yapacağını öngörüyoruz. Dünyada bile yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu hizmetin, Türkiye’de tahminlerimizin çok daha üzerinde bir hızda gelişime sahne olacağına eminim” dedi.

Özen’den sonra söz alan Garanti Teknoloji Genel Müdürü Hüsnü Erel, Garanti Bankası’nın teknoloji serüvenini anlatırken, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Fuat Erbil ise Türkiye’de mobil internetin gelişimini ve Cep Şubesi’ni içeren sunumun ardından hizmetin nasıl kullanılacağını gösteren bir demo yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir