Fujitsu’nun geliştirdiği K Computer 10 petaflop hıza ulaştı

Fujitsu ve RIKEN’in birlikte geliştirdiği K Computer üzerinde çalışmalar hızla devam ediyor. Henüz geliştirilme aşamasında olmasına rağmen, performans için konulan 10 petaflop’luk hedefe ulaşan K Computer’in sistem yazılımlarının Haziran 2012’de hazır olması bekleniyor. Süper bilgisayarın gelecekte ilaç geliştirme gibi alanlarda da büyük avantaj sağlayacağı belirtiliyor.

Fujitsu’nun, Japonya’daki Gelişmiş Hesaplama Bilimleri Enstitüsü RIKEN ile birlikte geliştirdiği ‘K Computer’ isimli süper bilgisayar LINPACK benchmark performansı olan 10.51 petaflop’a (işlem hızı saniyede 10,51 katrilyon flop) ulaştı. Doğrusal denklemleri matris hesaplama yoluyla çözen LINPACK programıyla yapılan testlerde ‘K Computer’in son konfigürasyonu birbirine bağlı 88.128 CPU’yu barındıran 864 rack sunucu sistemlerinden oluştu.

Süper bilgisayarın hesaplama verimliliği, Haziran 2011’de 37’nci TOP500 listesinde elde ettiği performansı geçerek % 93,2 olarak gerçekleşti. Halen geliştirilmekte olan ‘K Computer’ Japonya’nın 3’üncü Bilim ve Teknoloji Temel Planı’nda belirlenen 10 petaflop’luk ulusal hedefe ulaştı.

Haziran 2012’de piyasaya sunulacak

Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Halit Zaim konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“İlk duyurusunu bu yılın Haziran ayında yaptığımız K Computer, altı ay gibi kısa bir sürede performans hedeflerine kolayca ulaşmaya başladı. K Computer’in daha bu aşamada performans hedeflerine ulaşmasından heyecan duyuyorum. Süper bilgisayarın, simülasyon yardımıyla deprem ve sel gibi doğal afetlerin olası etkilerinin tespitinde kullanılması hedefleniyor. Bu sayede son yıllarda tüm dünyayı etkileyen doğal afetler için daha hazırlıklı olunması mümkün olabilecek. Bununla birlikte K Computer’in ilaç ve global iklim araştırması gibi alanlarda da önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz.”

Fujitsu olarak ‘K Computer’i ve sistem yazılımlarını Haziran 2012’de piyasaya sunmak için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Halit Zaim, süper bilgisayarın dünya standartlarında performansının ve lider bilişim teknolojisinin tüm dünya için faydalı olmasını ve farklı sektörlerde katma değer sağlamasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Süper bilgisayar bilimi destekleyecek

K Computer simülasyon doğruluğu ve hesaplama hızı açısından oldukça ileri bir adımı temsil ediyor. K Computer’in devrim yaratması beklenen bazı alanlar şöyle sıralanıyor:

  • Simülasyonlarla nano maddelerin davranışlarını analiz ederek hızlı, az güç harcayan cihazların yapımında kullanılacak nanokablo ve karbon nanotüpler gibi gelecek nesil yarı iletken maddelerin geliştirilmesine katkıda bulunmak
  • İlaç geliştirme sürelerinin ve maliyetlerinin azaltılması
  • Boyaya duyarlı güneş pillerinde atom ve elektron aksiyonlarının simülasyonunun yapılması ve enerji dönüşüm verimliliği daha yüksek olan güneş pillerinin geliştirilmesinin desteklenmesi
  • Tsunami gibi doğal afetlerin simülasyonlarının gerçekleştirilmesi ve yapılar üzerinde nasıl bir etkileri olacağının ve depremden en fazla etkilenecek bölgelerin tespit edilmesi, depreme dayanıklı yapıların tasarlanmasına katkı sağlanması
  • Atmosferdeki dolaşım modellerinin yüksek çözünürlüklü simülasyonlarının gerçekleştirilmesi sonucunda sağanak yağış gibi olaylar hakkında ayrıntılı hava tahminlerinin elde edilmesi.

Performans hedefine ulaşan K Computer üzerindeki çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Fujitsu ve RIKEN K Computer için sistem yazılımları geliştirmeye ve test etmeye odaklanıyor. Sistemin Haziran 2012’de hazır olması ve kullanımına Kasım 2012’de başlanması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir