Shadow

Fransa’dan Türkiye’ye ‘Google Vergisi’ modeli

Türkiye’de uzun süre devam eden ve şimdi gündemden kalkmış gibi gözüken Youtube yasağı gündeme geldiğinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuyu vergiye getirmiş ve Google’ın vergi kaçırdığını iddia etmişti.

Bugün ajanslara düşen bir gelişme, sadece Türkiye’nin değil, diğer ülkelerin de Google’dan vergi almanın yollarını aradığını bize bir kez daha gösterdi. Gelen haberlere göre Fransa, Google’a özel bir vergi yasası çıkarmış.

Dünyada bir şirkete, daha doğrusu bir teknoloji şirketine özel olarak ilk kez vergi yasası çıkarılıyor. Google’ın İrlanda merkezli kurduğu şirketlerle ticari faaliyetini sürdürdüğü ve bu metotla az vergi ödeyerek karlılığını artırdığı bilinen bir gerçek.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından gündeme getirilen Senato tarafından kabul edilen yasayla ülkede internet sitelerine reklam verenlere yüzde 1 oranında ek vergi ödeme zorunluluğu gelmiş oldu.

Fransa’nın böyle bir işe girişmesi ve bunu yasalaştırması sanıyorum peş peşe başka ülkelerde de benzer yasaların çıkmasını tetikleyecek. Google’dan şikayet eden Türkiye’nin de eline böylece bir yasa modeli geçmiş oldu. Türkiye’de de yakın zamanda benzer girişim görürsek şaşırmayalım.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Modern-Muhafazakâr kadınlar için özel alışveriş sitesi: Modanisa.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir