Cuma, Temmuz 20

Foursquare ile 5 milyon kişi ‘Buradayım’ diyor

Bu yılın Mayıs ayında 500.000 kullanıcıya sahip olan Foursquare, 5 milyon kullanıcıya ulaştı. foursquare turkiye.com’da yer alan bilgilere göre, LeWeb konferansına katılan Foursquare’in kurucusu Dennis Crowley, her gün 25.000 kişinin üye olduğunu ve günde 2 milyon check-in yapıldığını söyledi.

Foursquare, lokasyon bazlı çalışan bir sosyal ağ web sitesi, taşınabilir cihazlar için yazılım ve aynı zamanda bir oyun. Kullanıcılar cep telefonları üzerine kurdukları Foursquare yazılımıyla bulundukları mekanları işaretliyebiliyor. Böylece kullanıcılar çeşitli puanlar ve rozetler kazanabiliyor.

Servis 2009 yılında Dennis Crowley ve Naveen Selvadurai tarafından kuruldu. Dennis Crowley’ın önceki benzer bir proje olan Dodgeball’ı 2005 yılında Google’a sattı. Fakat Google 2009 yılında bu servisini kapattı.

Foursquare’in kullanıcı sayısı, Haziran 2010 itibariyle 1.3 milyona yaklaştı ve Yahoo! Inc. tarafından 125 milyon dolara satın alınmak istendi. Haziran 2010 ayında ise şirket 20 milyon dolar kâr ederek, Silikon Vadisi’nin en gözde servisleri arasında yer aldı. Daha fazla bilgi için, http://foursquareturkiye.com‘u takip edebilirsiniz.