Shadow

Fotoğraf makinesi satın alma rehberi

Fotoğraf makinesi

MELİH BAYRAM DEDE

Fotoğraf makinesi satın almadan önce yapmanız gereken ilk şey, kullanım amacınızı belirlemektir. Hangi amaçlarla kullanacağınızı tam olarak planlamadan, neye ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz. Fotoğraf makinesini, sadece fotoğraf çekmek için mi, yoksa video çekmek için de mi kullanacağınıza göre değişir, satın alacağınız ürünün niteliği.

Ağırlıklı olarak fotoğraf ya da ağırlıklı olarak video çekmek için kullanacaksanız yine, tercih edeceğiniz makine değişiklik gösterecektir. Profesyonel olarak fotoğraf çekenler, objektifi değiştirilebilen modelleri tercih ederler. Bu nedenle değiştirilebilir objektife ihtiyaç duymayacaksanız ve ayar yapmaya gerek kalmadan, pratik şekilde fotoğraf çekmek istiyorsanız, Dijital Kompakt Makine satın almanız isabetli olacaktır.

Sensör Boyutu ve Çözünürlüğü, Görüntü Sabitleme Sistemi, ISO Ayarı, Düşük Işık Performansı, Hız ve Seri Çekim Özellikleri gibi özellikler ihtiyacınıza göre değişecektir. Wi-Fi, Bluetooth, NFC gibi kablosuz bağlantı seçenekleri olup olmadığı da önemlidir.

Fotoğrafları hızlı şekilde kablosuz olarak paylaşma ve yedekleme ihtiyacı duyuyorsanız, buna da dikkat etmeniz gerekir. Bu kategorideki ürünleri, DSLR Fotoğraf Makineleri, Dijital Kompakt Makineler, Aynasız Fotoğraf Makineleri ve Şipşak Fotoğraf Makineleri olmak üzere dört farklı kategoride toplayabiliriz. Şimdi gelin bu kategoriye yakından bakalım:

DSLR Fotoğraf Makineleri

DSLR, “Digital Single Lens Reflex” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Türkçe’de “Dijital Tek Lens Yansımalı Fotoğraf Makinesi” anlamına gelir. Bu fotoğraf makinelerinde, lenslerden gelen görüntü bir ayna sistemi aracılığıyla vizöre yansıtılır. Fotoğraf çekildiğinde, ayna kalkarak ışığın sensöre ulaşmasını sağlar. Deklanşöre bastığınızda, ayna kalkar ve görüntü sensöre düşer.

Ardından bu sensördeki bilgiler dijital bir formata dönüştürülerek hafıza kartına kaydedilir. Bu tür fotoğraf makineleri, film tabanlı SLR (Tek Lens Yansımalı – Single Lens Reflex) makinelerin dijital versiyonlarıdır. DSLR makineler, farklı objektiflerle kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Bu da kullanıcının çeşitli çekim ihtiyaçlarına uygun olarak objektif seçmesine olanak tanır. Bu makineler ayrıca geniş bir manuel ayar yapma kapasitesine sahip olduğundan, deneyimli fotoğrafçılar için de uygundur.

DSLR fotoğraf makinelerinin bazı dezavantajları vardır. Ayna sistemi nedeniyle, aynasız fotoğraf makinelerine göre daha büyük ve ağırdır. Ayna sistemi, fotoğraf makinesinde yansımalara neden olabilir. Lenslerin fiyatları yüksek olduğundan, DSLR fotoğraf makineleri herkesin kullanabileceği çözümler değildir.

Dijital Kompakt Makineler

Kullanımı daha pratik fazla ayar gerektirmeyen ve aynı zamanda kolay taşınabilen fotoğraf makinesi arayanlar, tercihlerini Dijital Kompakt Fotoğraf Makineleri kategorisinden yana kullanabilir. Dijital kompakt makineler, genellikle değiştirilemeyen sabit objektifle geliyor. Otomatik ayarlarla kullanıcılar fazla teknik bilgi gerektirmeden kısa sürede iyi kareler yakalayabiliyor.

Bu nedenle Dijital Kompakt Fotoğraf Makineleri çoğu zaman otomatik modda kullanılır. Kullanıcıya düşen sadece uygun bir açıyı belirleyip, denklanşöre dokunmaktır. Pratik olması nedeniyle özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar, hobi amaçlı fotoğraf çekenler, anılarını kaydetmek isteyen aileler, öğrenciler gibi kullanıcılar için ideal çözümlerdir.

İlginizi çekebilir:  Otomobilde telefonunuzu kablosuz şarj edin | Celly Pro Mount incelemesi

Birçok modelde gerektiğinde kullanılmak üzere manuel ayarlar da bulunmaktadır. Hem kolay taşınması, iyi fotoğraflar yakalamak için teknik bilgi gerektirmemesi ve en önemlisi fiyat olarak daha uygun seviyelerde olması nedeniyle Dijital Kompakt Makineler tercih edilmektedir.

Aynasız Fotoğraf Makineleri

Aynasız fotoğraf makinesi, DSLR makinelerden farklı olarak, içerisinde bir ayna mekanizması olmayan dijital fotoğraf makinesi anlamına gelir. Bu ürünlerde ışığı algılayan ve dijital formata çeviren sensör bulunur. Aynasız makinelere, DSLR’da olduğu gibi farklı çekim ihtiyaçları için farklı özelliklerde objektif takılabilmektedir. Aynasız fotoğraf makinesinde çekilmek istenilen kareyi görebilmeniz için elektronik vizör veya ekran mevcuttur.

Aynasız fotoğraf makineleri, DSLR’lara göre genellikle daha hafif olduğundan kolayca taşınabilir. Dijital sensör teknolojisi sürekli geliştiğinden, daha yüksek çözünürlük ve kalitede fotoğraflar yakalayabilirler. Hızlı Otomatik Odaklama teknolojisi ile yüksek kaliteli video çekimleri yapabiliyor olması gibi özellikler de aynasız fotoğraf makinesinin tercih edilme nedenleri arasındadır.

Bu kategorideki ürünler, artı özelliklerine rağmen bazı dezavantajlara da sahiptir. Örneğin, elektronik vizör veya ekranın sürekli açık olması nedeniyle, pil ömrü kısa olabilir. Bir başka dezavantaj da farklı objektifler satın almanız gerektiğinde, objektiflere harcayacağınız para bütçenizi çok çok aşabilir.

Şipşak Fotoğraf Makineleri

Çektiğiniz fotoğrafı saniyeler içerisinde karta basılmış olarak size sunan ürünler, Şipşak Fotoğraf Makineleri olarak adlandırılıyor. Dijital fotoğraf makinesi ile fotoğraf yazıcıcısı işlevini tek cihazda birleştiren şipşak fotoğraf makinelerinin mucidi Polaroid‘dir. Şu anda farklı markalar da bu kategoride ürünler sunmaktadır.

Şipşak Fotoğraf Makinelerinde, özel olarak geliştirilmiş rulolu filmler kullanılır. Bu filmler içerdiği özel kimyasallar sayesinde ışığa maruz kaldığı andan itibaren fotoğraf karesinde görüntü belirmesini sağlayan özel bir kaplama içerir.

Bu özel film sayesinde, çektiğiniz bir fotoğrafı, saniyeler içinde makineden çıktı olarak alırsınız. Şipşak Fotoğraf Makineleri, dijitalleşmeye rağmen hâlâ tercih edilmeye büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bunda etkili olan faktör ise, anıları hızlı bir şekilde ölümsüzleştirmek, fotoğraf karesine dokunabilmek, anı olarak evimizin bir köşesinde saklayabilmek olarak özetlenebilir.

Retro meraklıları, gençler ve sanatçılar, Şipşak Fotoğraf Makinelerinin vazgeçilmez müşterileri arasında. Birçok etkinlikte de katılımcıların fotoğrafları bu makinelerle çekilir ve hemen fotoğraf karesi ölümsüz bir anı olarak saklanması için verilir.

[Podcast] Başarısızlığı başarı gibi pazarlamak

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
X: https://twitter.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede
Telegram: https://t.me/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir