Shadow

Fortune dergisi, Turkcell’i dünyaya örnek gösterdi

Dünyanın önde gelen ekonomi dergilerinden Fortune, Turkcell’in sahip olduğu güçlü altyapıdan ve şirketin başarılarından övgüyle bahsetti. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’le yapılan röportaja da yer verilen ve “Turkcell nasıl dünyanın en hızlı altyapılarından birini kurdu?” başlığıyla yayınlanan makalede “Turkcell’in 3G şebekesi, ABD dahil 53 gelişmiş ülke içinde en hızlısı” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, ABD’nin önde gelen yayınlarından Fortune’da özel bir habere konu oldu. Turkcell’in sahip olduğu altyapı ve yatırımları ile Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv’in başarısından övgüyle bahsedilen makalede, Turkcell’in dünyanın en hızlı şebekelerinden birini nasıl kurduğu anlatıldı. Altyapı yatırımlarıyla Türkiye’nin dünyaya örnek teşkil edebileceğinin vurgulandığı makalede Turkcell Superonline’ın fiber internet yatırımlarının teknolojik gelişim açısından önemine dikkat çekildi.

Ericsson’un Ağustos ayında tamamladığı çalışmasından da bahsedilen yazıda “Turkcell’in Türkiye’deki cep telefonlarından 3G ile data indirme hızı, Kuzey Amerika ülkelerin de yer aldığı 53 ülke içinde en hızlısı olarak ölçümlendi” denildi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ile yapılan röportaja da yer verilen makalede Turkcell’in sadece seste değil, Türkiye’de hızla büyümekte olan akıllı telefon ve hızlı internet pazarlarında da yatırım yapmakta olduğu ve Ciliv’in de bu alanlarda büyüme öngördüğü vurgulandı.

Ciliv’in Genel Müdür koltuğuna oturduğu günden bugüne Turkcell’in Türkiye ve diğer bölgelerdeki 8 ülkede toplam abone sayısının 44.9 milyondan 61.7 milyona yükseldiği ifade edildi. Ciliv’in, Turkcell’i Almanya başta olmak üzere yeni pazarlara doğru ittiği belirtilerek, “Turkcell Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve KKTC’de pazar lideri. Turkcell aynı zamanda Ukrayna, Belarus ve Moldova’ya da ayak bastı” deniyor.

Fortune’un makalesinde Türkiye ve Turkcell’in ‘İpek Yolu’ndan ‘Fiber Yolu’na dönüşüm süreci de ’28 bin kilometrelik ve milyonlarca dolarlık agresif yatırımın sonucu’ olarak nitelendiriliyor. Makalede, Turkcell’in 2008 yılında pazarlarda yaşanan türbülansa rağmen, birçok şirket kemer sıkarken, agresif yatırım yaparak fırsat pozisyonu kazandığı ve fiber altyapıya 1 milyar TL’lik yatırım yaptığı bilgisi de yer alıyor.

İlginizi çekebilir:  Başarı, hayata dokunan projelerde

Ciliv’in Türkiye’ye altyapı yatırımında kamu-özel sektör ortaklığı ile yap-işlet-devret modeline verdiği önemin altı çizilirrken, Turkcell Superonline’nın 73 ile değen fiber omurgasıyla 10 ilde evlere kadar 1000 Mbps hızlahizmet verdiği belirtiliyor.

1930 yılından bu yana yayımlanan Fortune dergisi ekonomi alanında dünyanın en prestijli yayınlarından biri olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 850.000 civarı bir okuyucu kitlesi bulunan Fortune halen 3 haftada bir yayımlanıyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir