Shadow

Firefox kullanıcıları tehlikede

Antivirüs programı BitDefender, birçok bilgisayar kullanıcısının tercih ettiği Mozilla programının internet tarayıcısı Firefox’u doğrudan hedef alan bir virüs yazılımı buldu.

Softpedia’nın internet sitesinde verilen habere göre, Firefox’un bir eklentisi görüntüsü verilen yazılım, tarayıcıyı kullanan ve internet üzerinden alışveriş yapan bilgisayar sahiplerinin, banka hesap numaraları dahil birçok özel bilgilerine erişim olanağı tanıyan trojan içeriyor.

BitDefender’ın, ‘Trojan.PWS.ChromeInject’ adını verdiği yazılım, kendisini tarayıcıya, ‘Greasemonkey’ olarak kayıt ettiriyor. Firefox’un, aynı adı taşıyan gelişmiş ve yasal bir eklentisi bulunuyor.

Bu da kullanıcıların, virüs yazılımını teşhisini zorlaştırıyor. Virüs, npbasic.dll adı taşıyan DLL dosyalarından oluşuyor ve kendisini, Firefox eklenti diziniyle chrome dosyası içinde yer alan JavaScript, tarayıcı.js dosyasına atıyor.

Bu iki dosyanın, bilgisayardaki özel konumlarda bulunması, söz konusu trojanın bilgisayara bulaştığına dair bir belirti olarak görülüyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  İnternete erişim temel bir insan hakkıdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir