Filtrelemeyi devlet değil aileler yapsın

İnternet Kurulu tarafından Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen bir toplantıda, son günlerde çokça tartışılan ‘Güvenli İnternet Yönetmeliği’yle ilgili olarak, sivil toplum kuruluşlarının görüşü alındı. Ortak görüş, filtreleme çözümlerinin devlet eliyle değil, aileler tarafından sağlanmasıydı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun hazırladığı ‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar’ adlı yönetmelik, İnternet Kurulu tarafından Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen bir toplantıda tartışıldı. Sivil Toplum Kuruluşları, kamu temsilcileri ve uzmanların katıldığı toplantı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampusu’nda gerçekleştirildi. İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, kamuoyunda tartışmalara neden olan Güvenli İnternet Yönetmeliği’yle ilgili değişiklik önerilerini almak amacıyla bu toplantının düzenlendiğini söyledi. Özeren, “Toplantı sonunda tüm görüşlerin yer alacağı bir rapor hazırlanacak ve katılımcılara daha sonra iletilecek. Bu rapor Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilecek. Konuyla ilgili İnternet Kurulu üyelerinin dışında da katılımcıların olacağı bir çalışma gurubu oluşturulacak.” dedi.

DAHA ÖNCE GÖRÜŞ ALINMALIYDI

Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi nin kurucusu ve Müdürü Yrd. Doç. Dr. Leyla Keser Berber, “Bu yasal düzenleme, daha çıkmadan ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak yapılmalıydı. Biz şu anda ikinci fazdayız. Hazırlanmış bir metni tartışıyoruz. İlk soru, ‘Böyle bir düzenlemeye gerçekten ihtiyaç var mı?’, ikinci soru, ‘İhtiyaç var’ deniliyorsa, ‘Bu düzenleme nasıl olmalı?’ bunu ortaya koymak gerekiyor.” şeklinde konuştu. Oturumu yöneten Sabah gazetesinden Timur Sırt, “Bu toplantıda alınan kararlara kulak verilmeyecek ve sadece ‘Biz sivillere de danıştık’ demek için yapılacaksa, bir anlamı yok. Şu anda kamu görevlilerinden çok, sesi şu ana kadar çok çıkmadan sivil toplum kuruluşlarının dinlenmesinden yanayım. Umarım iyi niyetli katılanların iyi niyeti istismar edilmez. Bu iyi niyetli adım inşalah bu üniversitede atılmış olur.” dedi.

FİLTREYİ AİLELER KULLANMALI

Tartışmanın asıl kaynağını 5651 sayılı kanun olduğunu ifade eden Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yaman Akdeniz, internet filtreleme yazılımlarının aileler tarafından kullanılması gerektiğini söyledi. Danıştay’da yönetmelik aleyhine dava açıldığını hatırlatan Akdeniz, “Filtreleme yazılımları konusunda iki tip şikâyet var. Birincisi, gerektiğinden fazla, ikincisi de gerektiğinden az filtreleme yapıyor deniliyor. Hiçbir Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ülkesinde böyle bir uygulama yok. Bana göre durum çok vahim.” şeklinde konuştu. Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Özgür Uçkan, “Çocukların güvenli internet kullanmasından bunun ortaya çıktığı söylendi. Bu doğal ancak bunun devlet tarafından yapılmasına çok ciddi itirazımız var. Devlet neden uluslararası teamüllere aykırı olarak bu filtreleme konusunu gündeme getirmektedir?” dedi.

ÇOCUKLAR FİLTREYİ KALDIRABİLİYOR

Türkiye Bilişim Derneği Hukuk Çalışma Grubu Başkanı Avukat Mehmet Ali Köksal, “Bu düzenlemede, uluslararası anlamda hiçbir koruma yok. Aksine, bireylerle ilgili bilgi toplamanın önünü açan bir düzenleme. Bilgisayara kurduğunuz filtre yazılımlarını çocuklar kaldırabiliyor. Filtrelerin isteyenlere sunulmasına hiçbir itirazım yok. Ancak hangi sitenin neden engellendiğine ilişkin bir şeffaflık yok. Neden engellendiğini bilmek ve buna itiraz hakkının yolunu açmak gerekir. Bireylerin özgürlüklerini kısıtlama hakkı kimsede bulunmamaktadır.” şeklinde konuştu.
Alternatif Bilişim Derneği temsilcisi de toplantıda, “BTK, kimin hangi paketi seçtiğini neden bilmek istiyor, bu bilgi hangi amaçla kullanılacak? Bunu anlamış değiliz. Zaten 5651 sayılı yasa, kimsenin içine sinmedi.” dedi. ‘Güvenli İnternet Yönetmeliği’yle ilgili mitingin organizatörlerinden Ezgi Genç ise, “Tek isteğimiz, bilgiye erişim hakkımızın engellenmemesi. Bu yönetmelik geri alınmazsa, tekrar sokaklarda olacağız.” şeklinde konuştu.

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK GÜNDEME GELEBİLİR

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen de konuşmasında şunları söyledi:

“Güvenli İnternet konusunun, 5651 sayılı yasayla ilgisi yok. Bu düzenleme Tüketici Hakları Yönetmeliği kapsamında çıkarıldı. Bu yönetmelikte, “İnternet kullanıcılarının güvenli internet almak hakkıdır” deniliyordu. Bu düzenleme yapılırken bizim de katılmamız talep edildi ve biz de bu çalışmaya destek verdik. Bir süre önce, Uluslararası İnternet İhbar Merkezleri Birliği’ne (INHOPE) üye olduk. Üye olurken onlarca soru soruldu. Sorulardan biri de şuydu: ‘Neden sizde internetle ilgili bu kadar çok şikayet var?’ Bazen günde 4 binden fazla şikayet geliyor. Yıllık gelen şikayet sayısı 100 bini buluyor. İkinci soru, ‘Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili yaptığınız çalışmaları birebir incelemek istiyoruz.’  idi. Bu konudaki çalışmalarımızı  incelediler. Biz 2 yıldır üye olmak için çalışıyoruz. Üye olmak çok zor. Sadece demokratik ülkeleri kabul ediyorlar. Biz bu toplantıda aldığımız görüşleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na sunacağım. Alınan görüşler kapsamında ‘Güvenli İnternet Yönetmeliği’nde değişiklik gündeme gelebilir. İnternet filtresinin çocukları %100 koruyacak diyemem.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir