Shadow

Elektrik faturanızda tasarruf yapmanızı sağlayacak 5 taktik

Fatura Smart

Neredeyse artık elektrik faturalarının 250 TL gelmesine sevinecek duruma gelecekken yeni elektrik zammı ile birlikte faturalarla ilk buluşmamız Hitchcock filmleri tadında olacak gibi duruyor. Aslında elektriği çok fazla kullanmadığımızı düşünsek de bir gün boyunca gereksiz yere harcadığımızdan dolayı ay sonunda gelen faturalarla uzun uzun bakışıp ve bir an için fiyatla abone numarasının yerinin karıştığını sanıyoruz.

Tamam elektrik pek ucuz sayılmaz, ucuz olduğunu da iddia etmiyoruz. Zaten pek ucuz olmayan bir şeyi har vurup harman savurmamamız gerektiğini belirtmeye çalışıyoruz. Yani yapacağımız ufak tefek şeylerle elektrik faturasında bir miktar düşüş sağlamamız mümkün. Hatta kimi zaman bu miktar çok ciddi bir meblağa denk gelebiliyor.

Yakın zamanda Fatura Smart tarafından hazırlanan infografiğe göre;

1. Floresana şans verin

Evinizde kullanacağınız floresan klasik ampullere göre %60 oranında tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Özellikle de ışık ayarı arttırılıp azaltılabilenlerden tercih etmeniz bu oranı %75?e kadar çıkaracaktır.

2. Çok sık çamaşır yıkamayın

Her hafta hatta her gün çamaşır yıkayanların olduğunu biliyoruz. Her hafta çamaşır yıkayıp bu parayı elektrik faturalarına vereceğinize iki haftalık çamaşır alıp iki haftada bir çamaşır yıkamanız size büyük oranda tasarruf yaptıracaktır. (Yeni kıyafetlerde cabası)

3. Lambaları gereksiz yere açmayın

Eve girildiği esnadan itibaren evde bulunan bütün lambaları açıp yatana kadar kapatmamak ciddi oranda elektrik faturanıza yük bindirmekte. Bu yüzden eve girdiğinizde kanepelerin arkasında kurabiye canavarı çıkmayacağından emin olun ve sadece ihtiyacınız olan odanın lambasını açın.

İlginizi çekebilir:  Software AG ve IDS Scheer birleşmesinde sona doğru

4. İzolasyonu iyi yapın

Kışın zaten zor ısıttığınız evi bir de yetersiz izolasyon yüzünden aniden buza dönüşmesin istiyorsanız izolasyonu iyi ayarlayın kapı ve cam kenarlarına macun yapıştırmak büyük ölçüde işe yarayacaktır.

5. Klima ile vedalaşın

Klima yerine eski dostunuz vantilatöre geri dönün. Hem klimanın sağlığa olan kötü etkilerinden kurtulmuş olursunuz hem de tasarruf etmiş olursunuz. Unutmayın ki kışın soğuk ortamı ısıtmaktansa yazın sıcak ortamı soğutmak 4-5 kat daha fazla enerji tüketir.

İlk başta çok basit yöntemler gibi görünse de hepsi bir araya geldiğinde elektrik faturasında ciddi oranda tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca uzak doğu ülkelerinde bu yöntemleri kullanarak her ay %50 oranında tasarruf ediyorlar.

Faturasmart.com’a bu infografik için teşekkür ederiz.

Fatura Smart

Bana Yalan Söylediler [İnternet ve Gerçek Yüzümüz] – Seth Stephens-Davidowitz

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir