Çiftçiye büyük darbe

Facebook’ta en çok oynanan oyunlardan biri olan ve kullanıcıların sanal ortamda tarım yaptığı Farmville engellendi. Zynga.com altyapısı üzerinden çalışan oyun, bu ağa erişimin engellenmesiyle birlikte, Türk internet kullanıcılarına engellenmiş oldu. Alınan kararda Farmville adı yer almıyor.

Oyunu oynamak isteyen kullanıcılar, “”5651 sayılı yasa uyarınca katalog suçlar kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuksal değerlendirme sonucunda; bu internet sitesi hakkında telekomünikasyon iletişim başkanlığı’nın 02/10/2009 tarih ve 421.02.02.2009-272446 nolu kararı gereğince idari tedbir uygulanmaktadır.” uyarısıyla karşılaşıyor.

Farmville hakkında, Zynga.com altyapısı üzerinden uygulanan erişim engelleme işlemini ilgili yasaların verdiği yetkiyle, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yerine getiriyor. Başkanlık, adına ‘katalog suçlar’ denilen kurullara uygun yayın yapmayan siteleri, mahkeme kararı olmaksızın engelleme yetkisine sahip.

Engelleme kararının, son zamanlarda ailelerden kuruma gelen şikayetler sonucu alındığı öğrenildi. Farmville her ne kadar ücretsiz bir oyun olsa da, bu tür oyunlarda hızlı yükselmek için, kredi satın alınabiliyor olmasının, çocukları bahis ya da kumara yönlendirici etkisi bulunduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir