Facebook’ta artık herkesin ‘Zaman Tüneli’ var

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı Facebook, ‘Zaman Tüneli’ başta olmak üzere pek çok yeni özellik duyurdu. Facebook’un genel merkezinin bulunduğu San Francisco’da düzenlenen geleneksel f8 geliştirici konferansında, merakla beklenen yeniliklerini şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, tüm dünyaya canlı yayınla açıkladı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Facebook, ‘Profil’ sayfasını baştan yaratarak geliştirdiği ‘Zaman Tüneli’ sayfası ile 800 milyonu aşkın kullanıcısına kendilerini çok daha farklı ve kapsamlı şekilde ifade edebilecekleri bir platform sunacak.

Facebook kullanıcılarının halihazırda kendileriyle ilgili paylaşmak istedikleri bilgilere yer verdikleri ‘Profil’ sayfasının yerine geçecek olan ‘Zaman Tüneli’ sayfasında kullanıcıların yaşamlarıyla ilgili tüm hikayeleri ve paylaşımları geriye doğru kronolojik sıra içinde yer alacak. ‘Zaman Tüneli’, bu özelliğiyle kullanıcıların yaşamlarında önem verdikleri her şeyi tek sayfada bir araya getirebilmesini ve paylaşabilmesini sağlayacak.

Mark Zuckerberg, ‘Zaman Tüneli’ ile birlikte Facebook’un uygulamalar açısından da yeni bir döneme girdiğini açıkladı. Facebook üzerinde artık iletişim uygulamaları ve oyunların yanısıra müzik, video ve haber paylaşımını kolaylaştırıcı medya uygulamaları ile kullanıcıların günlük yaşamlarındaki spor ve eğlence benzeri etkinliklerini paylaşmalarını kolaylaştırıcı uygulamalar da daha çok geliştirilecek ve kullanımları kolaylaşacak. Facebook’un sosyal medyada devrim yaratacak yenilikleri, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılar için aktif hale gelecek.

HERKES ARTIK ZAMAN TÜNELİNDE YOLCULUĞA ÇIKACAK

Facebook kurulduğunda isim, fotoğraf ve bazı temel bilgilerden oluşurken, zamanla fotoğraf albümleri, videolar ve güncel etkinliklerin yer aldığı aktif sayfalar haline gelen ‘Profil’ sayfasının yerini alan ‘Zaman Tüneli’, Facebook’un gelişimindeki en önemli adımlardan birini teşkil ediyor. Kullanıcıların, kendilerini ve yaşam hikayelerini diledikleri içerikte ve kapsamda, tek bir sayfada derlemelerini ve paylaşabilmelerini sağlayacak ‘Zaman Tüneli’nde, uygulamalardan gelen bilgiler de istenirse otomatik olarak yer alacak.

Örneğin Facebook üzerinden müzik dinleyen bir kullanıcının dinlediği müziklerin bilgileri, eğer isterse doğrudan ‘Zaman Tüneli’ne eklenecek. Böylece her kullanıcının yaşam hikayesini yansıtan ‘Zaman Tüneli’ içinde, paylaşımların yanı sıra geçmişte dinlediği müzikler, izlediği videolar, ziyaret ettiği yerler gibi tüm etkinlikleri yer alabilecek.

HERKES HAYAT HİKAYESİNE KAPAK FOTOĞRAFI SEÇEBİLECEK

Facebook’un yeni ‘Zaman Tüneli’ sayfasının tasarımının üst bölümünde kullanıcıların kendilerini ifade eden diledikleri bir kapak fotoğrafının yer alacağı bir alan bulunuyor. Kullanıcılar diledikleri görsele yer vererek bir albüm kapağı gibi kendi zaman tünellerinin kapağını oluşturabilecek. Ayrıca kapak fotoğrafının sağ tarafında bulunan hızlı erişim zaman cetveli sayesinde zaman tünellerinin dilenen anına hızlıca erişilebilecek.

ZAMAN TÜNELİ’Nİ ŞEKİLLENDİRMEK KULLANICININ ELİNDE

Facebook kullanıcıları Zaman Tüneli sayfalarının içeriğini, kullanıcı günlükleri üzerinden rahatça yönetebilecek. Tüm paylaşımlarının yer aldığı günlükten paylaşmak ya da gizlemek istediği iletileri seçebilecek olan kullanıcılar dilerlerse Zaman Tüneli sayfalarını sadece fotoğraf ya da sadece video gibi belirli başlıklar altındaki paylaşımlarının yer alacağı şekilde filtreleyebilecek.

Zaman Tüneli’nin demo videosu: http://www.youtube.com/watch?v=hzPEPfJHfKU

Bu arada, Mark Zuckerberg?in geleneksel f8 geliştirici konferansında yaptığı konuşma aşağıdaki link üzerinden izlenebilir. (Zuckerberg?in ana konuşması videonun yedinci dakikasında başlıyor.)
http://www.livestream.com/f8live/video?clipId=pla_0b68074c-8f61-47bd-9348-f41bafc59c25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir