Shadow

Facebook kartvizit oldu

Kullanıcılarını şimdiye kadar numaralarla tanımlayan Facebook, profil adreslerinin akılda kalıcı olması ve bir iletişim aracı olarak kullanılması için düğmeye bastı ve sanal kartvizit dönemini başlattı.
Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook, üyelerine kullanıcı adı seçme imkânı verdi. Bu adım, iletişim için birbirimize kartvizit yerine Facebook sayfamızın adını vereceğimiz yeni bir dönemin işareti aslında. Öncelikle uygulamanın nasıl gerçekleştiğine kısaca bir bakalım. Facebook’ta kullanıcılar şimdiye kadar profillerde numara ile tanımlanıyordu. Geçtiğimiz Cumartesi sabahı saat: 07.01’den itibaren aktif olan sistemde üyelere, kullanıcı adı tercih edebilme hakkı verildi. Yeni düzenlemeyle Facebook profilleri www.facebook.com/kullanıcıadı şeklinde oluşuyor. ‘İlk gelen alır’ kuralının geçerli olduğu kullanıcı adı seçimi için, www.facebook.com/username adresini ziyaret edebilirsiniz.

3 DAKİKADA 200 BİN

Sistemin açıldığı ilk 3 dakikada 200 bin, 15 dakikada 500 bin, gün boyunca ise tam 3 milyon kişi kullanıcı adı seçimi yaptı. Bu arada kendi adlarını değil de çeşitli markalarla ünlülerin adını kullanıcı adı olarak belirleyerek satmak isteyen uyanıklar da görüldü. Ancak buna Facebook’un izin vermesi pek olası görülmüyor. Kullanıcı adı alımıyla ilgili şikâyetleriniz varsa şu sayfaya gidebilirsiniz: http://tinyurl.com/mep9sx

İLGİNÇ İSİMLER

Daha önce “http://www.facebook.com/profile.php?id=688209513” şeklinde tanımlanan kişi profilleri yeni düzenlemeyle, “http://www.facebook.com/melihbayramdede” halini aldı. Böylece Facebook kullanıcılarının, yeni tanıştıkları birine iletişim bilgilerini vermek için kartvizit yerine “facebook.com/melihbayramdede” demesi yeterli olacak. Bu şekildeki Facebook adreslerinin yakın bir dönemde kartvizitlerde de yer alması bekleniyor.

ASLINDA İLK DEĞİL

“www.facebook.com/melihbayramdede” benzeri, site adresi sonuna eklenen kullanıcı adları uygulaması aslında yeni bir şey değil. Türkiye’de daha çok iş dünyasında kullanılan LinkedIn, XING, Plaxo gibi sitelerde akılda kalıcı profil adresleri uygulaması var. Bunun yanı sıra Google da profil sayfaları oluşturarak bu alandaki rekabette yer almıştı. Google’daki profil sayfalarında adresleme şu şekilde yapılıyor: http://www.google.com/profiles/mbdede Son olarak belirtmeliyim ki; her insan uzayda bir iz bırakır. Profil sayfalarının sanal kartvizitimiz olduğunu da hesaba katarak, internette iyi izler bırakmaya gayret edelim!

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Facebook'tan Symantec'e cevap geldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir