Facebook’tan ibretlik ceza

Dünya genelinde 300 milyondan fazla kullanıcısı bulunan, en popüler arkadaşlık sitesi Facebook, izinsiz mesaj gönderimi yapan bir kişiyi rekor bir cezaya mahkum ettirdi.

Kullanıcı sayısıyla izinsiz gönderim yapanların hedefi haline gelen Facebok, sürekli olarak, kullanıcı profilleri üzerinde izinsiz reklam yapanları tehdidi altında bulunuyor.

Facebook, son olarak Şubat 2009’da Sanford Wallace adlı bir internet reklamcısını mahkemeye vermişti. Dava sonuçlandı ve Wallace 711 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Davanın sonuçlanmasıyla ilgili konuşan Facebook yetkilileri, Sanford Wallace’ın bu cezayı ödeyebileceğini sanmadıklarını ancak bunun bir ibret olmasını umduklarını açıkladı.

Rekor tazminata mahkum olan Sanford Wallace, daha önce ünlü video ve müzik paylaşım sitesi MySpace tarafından da mahkemeye verilmiş ve 230 milyon dolar ceza almıştı.

Wallace, başkanlığını yaptığı şirketin 1990’lı yılların sonuna doğru günde 30 milyon “spam” göndermesi nedeniyle “Spam Kralı” ve “Spamford” lakaplarıyla anılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir