Facebook’ta istihbaratçı skandalı

Popüler sitelerden Facebook, farklı toplumsal kesimlerden gelen milyonlarca üyesiyle şaşırtıyor. İngiliz istihbarat şefinin özel resimleri de siteye yansıyınca Londra yönetimi resmen olaya müdahale etmek zorunda kaldı.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Britanya Dışişleri Bakanlığı, dış istihbarat servisi MI6’in başkanlığını devralmaya hazırlanan Sir John Sawers ile eşinin, hayatlarının tüm ayrıntılarının yer aldığı Facebook’daki sayfayı siteden kaldırttı.

Mail on Sunday gazetesine göre, Sir John Sawers’ın eşi Leydi Shelley Sawers’ın sosyal paylaşım sitesinde hazırladığı sayfaya, Londra’daki evlerinin adresinden çocuklarının hayatının ayrıntılarına kadar “bilinmemesi gereken” çok sayıda unsuru koyduğunun tespit edilmesinden sonra Dışişleri Bakanlığı olaya el koydu.

Çeşitli fotoğrafların da yer aldığı ve böylece çiftin bütün ilişkilerini de deşifre eden sayfanın Dışişleri Bakanlığı tarafından fark edilmesinin ardından, Sawers çiftine ait sayfa Facebook’tan tamamen çıkarıldı.

Konuyla ilgili BBC’nin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı David Miliband Sawers’a ait fotoğrafların güvenlik açısından bir risk oluşturmadığını söyledi. Miliband, “Sayın Sawers’ın artık speedo mayo tercih ettiğini biliyoruz. Bu bir devlet sırrı değil” dedi. Dışişleri Bakanı, Sawers’ın mesleğinde son derece profesyonel olduğunu kaydetti.

Avam Kamarası Terörle Mücadele Komisyonu Başkanı Patrick Mercer da yaptığı açıklamada, Sawers çiftinin tedbirsiz davranışlarının kendisinde büyük hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Mercer, “Sir John ve ailesi onlarca yıldır istihbarat toplumunun içinde yaşıyor. Buna rağmen hayatlarıyla ilgili bunca detayı bütün kamuoyunun erişebileceği bir sitede paylaşıma açmaları hem şaşırtıcı hem de endişe vericidir. Bu tür insanların bu tür hataları yapmamalarını beklerdim” dedi.

Liberal Demokrat Parti Dış İlişkiler sözcüsü Edward Davey de Başbakan Gordon Brown’dan bir soruşturma açtırmasını ve ortaya çıkan detayların Sir John Sawers’ın MI6 başkanlığını devralmasına engel teşkil edecek nitelikte olup olmadığına bakılmasını istedi.

2007 yılından bu yana Britanya’nın BM Daimi Temsilciliği görevini yürüten Sir John Sawers’ın kasım ayında MI6 başkanlığı görevini, halen bu görevde bulunan Sir John Scarlett’den devralması bekleniyor.

”Sir” ünvanı taşıyan ve özellikle İran, Irak, Afganistan ve Balkanlar ile ilgili konularda uzmanlaşan Sawers, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda siyasal koordinatörlük görevini de yürütmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir