Shadow

F klavye tartışması çok tuş eskitir

Bugün HaberTürk’te yayınlanan, “AK Parti’den F klavye hamlesi” başlıklı haberde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem’in Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın ve Vestel Genel Müdürü Timur Tuncer ile bir araya gelerek, F klavyeli bilgisayar üretimi ve yaygınlaşması için çalışma başlattığı ifade ediliyordu.

Bu haberin yayınlanmasından sonra “F klavye mi Q klavye mi?” tartışması yeniden alevlendi. HaberTurk.com’dan Hakan Hastaoğlu, tepkileri yansıtmak üzere hazırlayacağı bir haber için, F klavye konusunda 2003-2004 yıllarında yoğun olarak yazılar yazmış biri olarak bu konuda benim de görüşlerime başvurdu.

HaberTurk.com’a verdiğim görüşü kayda geçsin diye buradan da paylaşıyorum:

“F klavyeye geçiş için önceki Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde önemi bir adım atılmıştı, ancak siyasi irade bunun arkasında duramadı/durmadı. Bakan Çelik’in yayınladığı bir genelgeyle, bakanlığa bağlı tüm birimlerde, Standart Türk Klavyesi (F klavye) kullanılacağı ifade edilmişti.

Bu uygulanabilseydi, tüm eğitim kurumlarında F klavyeli eğitime geçilecekti. Bunun uygulanmadığı yetmezmiş gibi, öğretmenler için düzenlenen bilgisayar kampanyasında da F klavye tercihinin arkasında durulamadı. Aradan yıllar geçti ve bu konu çözümsüzlüğe doğru gitti.

Şu andan sonra, HaberTürk.com’un duyurduğu bu F klavye hamlesi de bir süre konuşulur ve yine unutulur diye düşünüyorum. Q klavyeli bilgisayar ithal eden ve F klavyeli bilgisayar talebin için emek harcamaktan yana olmayan ve sadece çok kar etmeye odaklanmış bir bilgisayar sektörümüz varken, bunun hayata geçmesini, uygulanabilir görmüyorum.

En iyi ihtimalle sadece okullarda kullanılan ve okul dışında geçerliliği olmayan bir klavye çeşidi olarak kalabilir F klavye. Umalım ben yanılayım.”

Daha önce bu konuda çok yazı yazmış ve pes etmiş, hatta teknik zorunluluklardan dolayı Q klavyeye geçmiş biri olarak hiçbir ümidim yok. Ancak tartışmalar gündemdeyken, daha önce neler yazmışım aşağıya çıkarmak istedim. İlgilisi okusun diye.

3 Comments

 • YenerNo Gravatar

  Güzel tespitlerde bulunmuşsunuz, özellikle de ” Q klavyeli bilgisayar ithal eden ve F klavyeli bilgisayar talebin için emek harcamaktan yana olmayan ve sadece çok kar etmeye odaklanmış bir bilgisayar sektörümüz varken, bunun hayata geçmesini, uygulanabilir görmüyorum.” cümlesi tartışmaya nokta koyacak cinsten.

 • ErkanNo Gravatar

  ? Q klavyeli bilgisayar ithal eden ve F klavyeli bilgisayar talebin için emek harcamaktan yana olmayan ve sadece çok kar etmeye odaklanmış bir bilgisayar sektörümüz varken, bunun hayata geçmesini, uygulanabilir görmüyorum.?

  Ben bu cümlenize katılmıyorum. üretici için Türkçe harfler bulunan Q klavye üretmekle F klavye üretmek arasında fark yok denecek kadar az.

  500-600 dolarlık bir taşınabilir bilgisayarda sadece 1 dolar tutacak bir maliyet hiçbir üreticiye dokunmaz.

  Burada problem şudur,

  Acaba herhangi bir üretici F klavyeli taşınabilir bilgisayar üretse ve Türkiye te ithal etse. Kaç tane satacak? Kim alacak?

  Şu anda ülkemizde malesef F klavye ile ilgili bir talep bulunmuyor.

  Burada suçu üreticilere ya da ithalatçılara atmak bence haksızlıktır, Kolaya kaçmaktır.

  Talebi olmayan bir ürünü üretecek, ithal edecek kada enayi bir üretici bulamazsınız. Kimse bile bile bu kadar zarar etmeyi göze alamaz.

  IDC raporlarına göre Türkiye’de geçen yıl 2 milyondan fazla taşınabilir bilgisayar satıldı. %99,99 u Q klavyeli olarak ithal edildi ve satıldı.

  Bırakın 2 milyonu, sadece 10 bin adet talep olsun bir çok üretici seve seve F klavyeli noteboom yapar.

 • asaskanNo Gravatar

  F klavye kullanımını, halkın bizzat kendisinin istemesi lazım… Sonuçta güçlü bir talep ve kültüründen haberdar bir bilinç ile herşeyi halletmek mümkün! Hazırlanması en zor klavye, Japonlar’ın ve Çinliler’in olması gerekiyor ve öyle de! Sorun, teknolojinin hazırlanması değil, teknolojiden haberdar olunması ve istek duyulacak bir eğitimin verilmesidir. Hala F klavyenin bir Türk klavyesi olduğunu bilmeyen milyonlar var. Çözüm, halkın isteğinde yatıyor, diye düşünüyorum! Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir