Shadow

Exper: İlk yerli tableti biz ürettik, rekabet saygın yapılmalı

Türkiye’de ilk yerli tablet bilgisayarı 2011 başında kendilerinin ürettiğini belirten Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz, “Bir şirketin ilk yerli tableti ürettiğini açıklaması karşısında sitem ediyorum. Herkesin birbirinin yaptığı işe saygı duyması gerek.” dedi.

Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz, Türkiye’de ilk yerli tablet bilgisayarı 2011 başında kendilerinin ürettiğini, bunu da bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurduklarını belirterek, “Türkiye’de ilk yerli tableti Exper olarak biz ürettik. Ancak 2011?in son aylarında bir şirketin ilk yerli tableti ürettiğini açıklaması karşısında sitem ediyorum. Herkesin birbirinin yaptığı işe saygı duyması gerek.” dedi. 2011 yılını değerlendirmek için bir basın toplantısı düzenleyen Korkusuz, Fatih projesiyle de yakından ilgilendiklerini belirterek, “Bize düşen bir rol olursa yapmaya hazırız. Exper olarak, içinde işlemci olan her türlü cihaz bizim ilgi alanımıza giriyor. Akıllı telefon üretimi için de çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu. Exper, Windows 7 Home Premium işletim sistemi bulunan Türkiye’nin ilk tablet bilgisayarı Easy Pad P11MS’i 2011 şubatında satışa sunmuştu.

PAZAR BÜYÜME BEKLERKEN KÜÇÜLDÜ

Araştırma şirketi IDC tarafından 2011’de pazarın yüzde 13-15 büyümesinin beklenmesine rağmen, yüzde 6 küçüldüğünü hatırlatan Korkusuz, “IDC bu sene yüzde 6 büyüme bekliyor. Biz yüzde 2 büyüme bekliyoruz. Pazarın daraldığı zamanlarda rekabet şartları zorlaşıyor. 2011’in ikinci altı ayı böyle bir altı aydı. Tayland’daki sel felaketinden önce 500 GB diski 38 dolara mal ederdik. Aynı ürünün şimdi bize maliyeti 80 doların üstünde. Bu da bize ekstra bir rekabet zorluğu getiriyor. Bu yerli bilgisayar üreticilerinin hepsini rekabette geri bırakıyor.” dedi.

SATIŞ SONRASI HİZMETE ODAKLANDIK

Şirket olarak satış sonrası hizmetler konusuna odaklandıklarını ifade eden Korkusuz, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “2012’de Türkiye’de en iyi satış sonrası hizmet veren marka olmak istiyoruz. Performans olarak hiç kimsenin bizden daha iyi olmadığını biliyoruz. Kullanılan malzemeler, malzemelerin teknolojik verimliliği neredeyse tüm dünyadaki üreticiler için aynı. 2012’de özel sektöre daha fazla gideceğiz. Satış kadrolarımızı da buna göre yapılandırdık. Küçük devlet dairelerine satış yapan ekiplerimizden daha çok büyük özel sektör şirketlerine satış yapan ekipler kurduk. Kurumsal pazarı çok önemli görüyoruz.”

MASAÜSTÜNDE KABLOSUZ DÖNEMİ

Masaüstü bilgisayarlarda kablosuz ağ özelliğinin yaygınlaştığını vurgulayan Korkusuz, “2011’in başında masaüstü bilgisayarda kablosuz ağ kullandığımızda hiçbir üründe böyle bir özellik yoktu. Türk Telekom’un şimdi bilgisayar ihalesi var, masaüstü bilgisayarda kablosuz ağ olması şartını koşuyorlar. Bunda büyük payımız olduğunu düşünüyoruz. Tümleşik bilgisayarların satışında artış yaşanıyor. Kısa süre içinde masaüstü bilgisayarların yerini tümleşik bilgisayarların alacağını tahmin ediyoruz. Masaüstü bilgisayarlarla tümleşik bilgisayar fiyatları arasındaki fark yüzde 5’lere kadar indi. Bu arada Ultrabook üretimi konusunda Intel’in de desteğiyle çeşitli ülkelerden şirketler biraraya geldik ve ortaklaşa ultrabook geliştiriyoruz. Bu ürünü Türkiye’de sadece Exper satacak.” şeklinde konuştu.

2012 SATIŞ HEDEFİ 300 BİN

Exper Satış ve Pazarlama Direktörü Müdürü Mert Erinç ise, Exper’in yeni sloganının, ‘Mantık varsa, rakip yok’ olduğunu ilk kez açıkladı. 2011’de 255 bin adet bilgisayar satışına eriştiklerini, araştırma şirketi IDC verilerine göre pazarda dördüncü sırada olduklarını ifade eden Erinç, “2012’de 300 binin üzerinde satış hedefliyoruz. Türkiye’de pazar payımız yüzde 7. 2015’e kadar yüzde 10’a çıkarma hedefimiz var. Kendi satışımızın yüzde 20’sini yurtdışına satışlardan elde etmeyi planlıyoruz. 2011’de bilgisayar pazarında 4 milyon satış bekleniyordu ancak bu gerçekleşmedi. Kurların dalgalanması nedeniyle ve hedefe ulaşılamadı. Tayland’da yaşanan sel felaketi de bu sonuçta etkili oldu. Bu olay, sabit disk fiyatlarının inanılmaz derecede artmasına neden oldu.” dedi.

81 BİN ÖĞRECİYE BİLGİSAYAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’yle öğrencilere bilgisayar dağıtma projesinin üçüncü faz olarak devam ettiğini hatırlatan Erinç, “3 senede 81 bin adet bilgisayar teslimatı yaptık. Bu seneki teslimatımız 26 bin 700 adet olarak gerçekleşti. 2012’de de bu ihaleye girmeyi planlıyoruz. 2012 Fatih projesini yoğunlukla hissedeceğimiz bir yıl olacak. Tablet bilgisayar pazarına ilgimiz devam edecek. Bir takım özel çözümlerle tablet bilgisayarlar çok farklı alanlarda kullanılabiliyor. En önemli değişimin Fatih projesi sayesinde olacağını düşünüyoruz. Tablet pazarında iki farklı ürünle yer alıyoruz. Bir ürünümüz Android bir ürünümüz de Windows işletim sistemi kullanıyor. Tablet bilgisayarlar hayat çok farklı olacak.” şeklinde konuştu.

DUBAİ’YE BİLE İHRACAT YAPTIK

2011’de Ortadoğu ve eski Rus devletlerine ihracat yaptıklarını belirten Erinç, konuyla ilgili şunları söyledi: “2011’de Dubai’ye bilgisayar sattık. Kazakistan’da bin bilgisayar teslim ettik. Kuzey Irak’a satış yaptık ama bu ülkede istediğimiz noktaya gelmiş değiliz. 2012’de dizüstü bilgisayar büyük değişim yaşanacak. Ultrabook bilgisayarlar yoğun olarak pazarda yer alacak. 17 inç ekranlı dizüstü bilgisayar pazarında da gelişme görüyoruz. Tümleşik (All In One) bilgisayar segmentinde de artış yaşanıyor. Tüm donanımın tek parça halinde olduğu bu ürünler, özellikle kısıtlı kullanım alanı olan mekânlar için tercih ediliyor. Ayrıca oyun amaçlı masaüstü bilgisayarlar ve geleneksel masaüstü bilgisayar üretimimiz de devam edecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir