Shadow

EvTurkcell tüketiciyi yanıltıyor!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Turkcell’in başlattığı EvTurkcell kampanyasıyla ilgili olarak, “Eksik ve yanıltıcı reklam nedeniyle Turkcell’i Reklam Kuruluna şikayet ediyoruz” dedi.

Nazım Kaya, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, gerek sabit iletişim ve gerekse GSM hizmetlerini sunan firmaların, çok çeşitli tarife paketleri ile tüketicinin karşısına çıktıklarını, ancak tarife paketlerindeki karmaşıklığın bir yandan tüketicinin algısını zorladığını ve sağlıklı tercih yapmasını engellediğini, diğer yandan da sabit ücret uygulamalarının tüketiciyi rahatsız ettiğini belirtti.

Kaya, “Bunun son örneklerinden biri de Turkcell firması tarafından başlatılan EvTurkcell kampanyasıdır. Kampanya reklamları ile tüketiciye ulaşan bilgilerle kampanyaya ilişkin olarak http://turkcell.com.tr/bireysel/kampanyalar/ozelavantajlar/evturkcell adresindeki sitede yer alan bilgiler karşılaştırıldığında, tüketicinin yapılan reklamlar ile eksik ve yanlış bilgilendirildiği ortaya çıkmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Öncelikle kampanyaya katılacak abone sayısının iki milyon kişi ile sınırlı olduğu bilgisinin, kampanyaya ait reklamlarda açıklıkla vurgulanmadığını, reklam ve ilanları izleyen tüketicinin zihninde, isteyen tüm abonelerin yararlanabileceği bir çözüm olduğu algısı oluşturulduğunu ifade eden Kaya, öte yandan bu kampanyaya katılacak abonenin her ay ÖİV. Ve KDV. dahil 9,10 YTL. Sabit ücret ödemesi gerektiği, kampanyaya katılacak tüketicinin üstleneceği sabit ücret yükümlülüğünün, kampanyaya ilişkin TV reklamlarında yeterince açık şekilde belirtilmediğini kaydetti.

Kaya, “Bu nedenle Turkcell firması tarafından başlatılan Evturkcell kampanyasını Reklam Kurulu’na şikayet ediyoruz” dedi. Nazım Kaya, Tüketiciler Birliği’nin; iletişim hizmeti veren firmaların tarife paketlerinin sıradan tüketici için anlaşılır şekilde açıklanmasını, tarife paketlerine ilişkin reklamlarda tarife paketlerinin sağlayacağı avantajların yanında tüketicinin üstleneceği ek yükümlülüklerin de aynı biçimde ve oranda yer almasını, iletişim hizmeti veren tüm firmaların, tüketiciyi mağdur ve rahatsız eden sabit ücret uygulamalarını sonlandırmalarını talep ettiğini vurguladı.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir