Shadow

Ev kullanıcıları için açık kaynak yazılımları

açık kaynak

MELİH BAYRAM DEDE

Ailelerinin kullanımı için bilgisayar satın alanların karşısında yazılım lisans maliyetleri bir sorun olarak çıkabilir. Özellikle ekonomik durumu iyi olmayanlar için, örneğin bir ofis yazılımına yüksek bedeller ödemek can sıkıcı olabilir. Neyse ki, özgür yazılım, bir başka deyişle açık kaynak dünyasının size maliyet çıkarmayacak alternatif yazılımları var. Bu yazıda size ev kullanıcılarını düşünerek masraf çıkarmayan açık kaynak yazılımları öneriyorum.

Bilgisayar satın alma kararıyla başlıyor

Lisanslı yazılımlara bütçe ayırmamak yani tasarruf yapmak için öncelikle işletim sisteminden başlamalısınız. Daha bilgisayarınızı satın alma aşamasında içinde işletim sistemi, dolayısıyla işletim sistemi bedeli bulunan bir ürün tercih etmek yerine, açık kaynak kodlu işletim sistemi bulunan seçeneklere bakabilirsiniz.

FreeDOS ya da Ubuntu yüklü olanı tercih edin

Satın almak için bilgisayar ararken teknik özellikler arasında işletim sistemi seçeneğine geldiğinizde, FreeDOS’lu olanları tercih edebilirsiniz. Bu bilgisayarlar üzerinde FreeDOS adlı temel bir işletim sistemi yüklüdür ve satın alma sonrası kullanmak istediğiniz işletim sistemi konusunda karar size bırakılmıştır. Bazı bilgisayarlar Ubuntu işletim sistemi yüklü olarak da satışa sunulmaktadır.

Pardus veya Ubuntu arasında tercih sizin

FreeDOS işletim sistemi ev kullanıcıları için pek kullanışlı olmayacaktır. Bu nedenle Linux işletim sistemi dağıtımlarından birini tercih edebilirsiniz. Pardus ve Ubuntu başta olmak üzere pek çok açık kaynak kodlu işletim sistemi vardır ve bu işletim sistemleri size lisanslı işletim sistemlerini aratmayacak düzeyde gelişmiş yazılımlardır.

Sıra temel yazılımlara geliyor

Yazılım konusunda temel sayılan işletim sistemi konusunda adım attıktan sonra, sıra kullanabileceğiniz yazılımlara gelecektir. Bu yazılımlar arasında en başta gelenler, ofis, web tarayıcı, medya çalar, fotoğraf düzenleyici, e-posta istemcisi, mesajlaşma yazılımı, antivirüs gibi temel yazılımlardır.

Yazılım deposunda çok sayıda seçenek hazır

Linux tabanlı bir işletim sistemi tercih ettiyseniz bu temel yazılımların hepsi yazılım deposunda dahili olarak gelecektir. Her kategoride çok sayıda farklı alternatifin sizi beklediğini göreceksiniz. Örneğin web tarayıcısı gerektiğinde farklı web tarayıcıları, fotoğraf düzenleyici gerektiğinde farklı fotoğraf düzenleyicilerinin depoda hazır olduğunu fark edeceksiniz.

Uzaktan eğitime uygun kablosuz modem | Zyxel VMG3625-T50B kutu açılışı

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir