Eşekli eleştiri blogçuların başını yaktı

Azerbaycanlı iki blogçu Adnan Hacızade ve Emin Milli’nin hayatı, basın toplantısı düzenleyen bir eşek videosunu YouTube’a yükledikten sonra değişti. Bu olay aslında yeni değil. Bir kaç ay öncesi gerçekleşen bu olayı, bugün BBC’nin yeniden ısıttığını görünce değinmeden edemedim.

Blogcular, bir eşeği basın toplantısı yaparken gösteren bir video çekmiş ve bu videoda da ‘başeşek’e “Ülkenin gidişatı ne olacak?” gibi sorular yöneltmişlerdi.

Videodaki eşek, Azerbaycan’da yaşamanın nimetlerinden bahsediyor ve hükümetin eşeklere olumlu yaklaşımını övüyordu. İşte bu video, ülke yönetimi tarafından, siyasi iradeye ağır eleştiri olarak yorumlandı.

Olayın duyulmasının ardından ise, Azerbaycan güvenlik güçleri iki gazeteciyi, bir lokantada çıkan kavganın ardından “kişiye ve mala zarar vermek” suçlamasıyla tutukladı. Blogçuların avukatları ise, tutuklanmanın kavga nedeniyle değil, videonun yüklenmesi nedeniyle gerçekleştiğini iddia ediyor ve olaya siyasi bir boyut getiriyor.

Bu iddialara Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in danışmanlarından Ali Hasanov, “Azerbaycan’da kimse siyasi faaliyetleri yüzünden tutuklanmaz.” şeklinde cevap veriyor. Ancak soruşturma açıldığını da kabul ediyor.

Olayın siyasi boyuta taşınmasının ardından, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü devreye girdi ve örgütten Elsa Vidal, Azerbaycan’da neredeyse hiç basın özgürlüğü olmadığını iddia ederek ülkeyi “eski Sovyetler Birliği’nin kara deliklerinden biri” diye niteledi. Vidal, blogcuların tutuklanmasının tamamen asılsız sebeplere dayandığını savunarak, derhal salıverilmelerini istedi.

Bu arada Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu da tutuklamaları kaygıyla izlediğini açıkladı ve Azerbaycan’da ifade özgürlüğüne ciddi kısıtlamalar olduğu uyarısında bulundu. Son olarak belirtelim ki, Hacızade ve Milli’nin tutuklanmasının ardından videonun çok daha geniş kitlelere ulaştı.

Blogçuların başını yakan video için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir