Ertan Geyik’in editörü ne büyük nimetmiş!

Twitter‘da “Ertan Geyik’in editörü ne büyük nimetmiş! Bugün gazetede ajansları web sitelerinden takip etmekten halsiz düştüm :(” yazınca ve bu mesaj, Facebook ile Friendfeed‘e de aynen yansıyınca Hakkı Öcal üstadımız, “Melih hocam; ‘Ertan Geyik’in editörü” nedir?’ diye sorma gereği duymuş. Kendisine cevabı Facebook’tan verip, ‘EGS News Works‘ün ekran görüntülerini Friendfeed’den paylaşınca, ‘blog‘a da yazma ihtiyacı duydum.

“EGS News Works”, Türkiye’de hemen hemen tüm görsel ve basılı yayın organlarında kullanılan bir yazılım. Abone olduğunuz tüm ajansların haber ve fotoğraflarını tek bir yazılımdan görebilmenizi, metinleri düzenleyebilmenizi, yeni haberler yazmanızı ve sayfa tasarımı için Mac’lere gönderebilmenizi sağlıyor.

Ertan Geyik geçtiğimiz yıl üzücü bir olay sonucu aramızdan ayrıldı. Şu an yazılımı birinin sürdürüp sürdürmediğinden emin değilim. “EGS News Works”, her ajansın web sitesine ayrı ayrı girip takip etmek yerine, tek ekrandan ve daha seri takip etmeyi sağlıyor. Sağladığı kolaylığı, bugün gazetede sistem çökünce ajansların web sitelerine ve tarayıcının hızına mecbur kalınca daha iyi anladım.

Bu arada bir dostumuz, “Google Haberler‘i RSS’sini kullanmıyor musunuz?” diye sordu. Aynı şeyi düşünenlere hatırlatmalıyım ki; burada bireysel bir kullanım sözkonusu değil. “Web sitelerinden takip etmekten” bahsederken, ücreti karşılığında abone olduğumuz ajansları, bize verilen kullanıcı adı ve şifreyle kendi sitelerinden takip edip haber almaktan söz ediyordum. Gelişigüzel webden haber almak olarak anlaşılmasın.

Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı, Cihan Haber Ajansı, ANKA, Reuters, AP, AFP gibi ajansların haber ve fotoğraflarını, gazete ve televizyonların yayınlarında kullanmasından söz ediyoruz.

Google Haberler’den aldığınız bir haberi, yayınlayan sitenin değiştirip değiştirmediğinden emin olamazsınız. Abone olduğunuz bir ajansın haberi bile olsa, aynı haberi başka bir siteden kopyalamak gibi bir yanılgıya aslı düşülmemesi gerekir. Ulusal bir yayın sözkonusuysa, internetten aldığınız bir haber sizi çok zor durumda bırakabilir.

Ertan Geyik’in EGS News Works yazılımıyla ilgili şu adreslere bakabilirsiniz: http://www.newsworks.tvhttp://www.ertangeyik.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir