Shadow

Ericsson, Xperia Arc ile eski günlerini arıyor

Yaşı müsait olanlar bilirler, bir zamanlar Türkiye’de cep telefonu denildiği zaman akla Ericsson marka telefonlar gelirdi. ‘Takoz telefon’ olarak bilinen bu telefonlar, hem boyut itibariyle daha kaba ve satın alınması zor şeylerdi. Telefonu olanların parmakla gösterildiği yıllarda, Ericsson markası cep telefonuyla eşdeğerdi bizim için.

Sonraları, köprülerin altından çok sular aktı. Ericsson markası cep telelefonu piyasasında güçsüz düştü. Japon devi Sony ile ittifak kurdu ve Sony Ericsson oldu, birlikte varolma mücadelesi veriyorlar. Geçtiğimiz günlerde işte bu ittifakın yeni ürünü olan Android tabanlı Xperia serisinin yeni ürünü Xperia Arc ülkemizde de satışa çıktı.

Ürünün tanıtımı için düzenlenen etkinliğe katılamadım ama öğrendiğim kadarıyla aktarayım. Xperia Arc Android 2.3 Gingerbread işletim sistemiyle gelen bir telefon. Zaten cep telefonu üreticileri, Apple’ın iPhone’la alıp başını gitmesinin ardından rekabette güçlük çektiklerinden bu yana Google’ın öncülüğünde geliştirilen Android işletim sistemine dört elle sarılmış durumdalar.

Çünkü hem ürün geliştirip, bir de bunun için işletim sistemi ve mobil uygulamalar geliştirmekle uğraşmak yerine hazır olan bu çözümü kullanıyorlar. Bu tutum en azından onları bu alanda zahmete ve daha önemlisi maliyete girmekten kurtarıyor.

Bunun bir sonucu olarak da pazarda, Apple’ın iOS işletim sistemi ve Google Android iki büyük oyuncu olarak tutunmuş durumda. Windows Phone 7 de pazarda yer alıyor ama, onun kendini gösterebilmesi için bir kaç yıl daha beklememiz gerekiyor.

Konuyu fazla dağıtmadan gelelim Xperia Arc’a. Sony’nin Exmor sensörlü 8,1 megapiksel kamerasının kullanıldığı bu ürün, cep telefonunda fotoğraf özelliğine önem verenler için büyük bir artıya sahip oluyor böylece.

Xperia Arc ince bir ürün. Şirket de zaten bu inceliğe vurgu yapıyor sık sık. Ürünün “En ince yerinde sadece 8,7 milimetre kalınlığındaki Xperia Arc” ifadesinden ne anlamamız gerektiği konusunda emin olamasam da, bu alanda iddialı olduklarını kayda geçmeliyim.

İlginizi çekebilir:  Nokia sosyal ağları avucunun içine alıyor

Şirket, ekstra geniş 4,2 inçlik çoklu dokunmatik yani ‘multi-touch’ ekranı bulunan Xperia Arc’ın hem cep sineması meraklılarını hem de erişilebilirlik nedeniyle büyük ekranları tercih edenleri tatmin ettiği iddiasında; ki bunu denemeden söylemek pek mümkün olmasa gerek.

Şirketin açıklamasında Xperia Arc’ın Reddot 2011 Tasarım Ödülü sahibi olduğu vurgulanırken, 100 binden fazla ücretsiz uygulamaya ise Android Market üzerinden ulaşabileceği de not olarak düşülmüş.

Eğer ürünü merak ediyor ve elle tutulur şekilde incelemek istiyorsanız, Turkcell İletişim Merkezleri’nde ve Turkcell’in anlaşmalı olduğu zincir mağazalarda deneyebilirsiniz. Ürünün tavsiye edilen satış fiyatı ise internet paketiyle birlikte ayda 67 TL’den başlayan fiyatlarla sunuluyor. Tabi minicik minicik yazılan sözleşme maddelerini ince eleyip sık dokumadan almamanızda fayda var. Malûm, şeytan ayrıntıda gizlidir.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir