Ericsson, Türkiye’de Telekomünikasyon Akademisi açtı

Ericsson Türkiye, global tecrübe ve birikiminden yararlanarak bünyesinde sürdürdüğü kurumsal eğitimlerini bir ‘Eğitim Merkezi’ yapısına dönüştürdü ve Ericsson Telekomünikasyon Akademisi’ni hayata geçirdi. Akademi, ilk aşamada İstanbul Şişli’deki eğitim binası merkez olmak üzere, toplam altı noktadaki Netron Eğitim Merkezleri’nde hizmet verecek. Yaklaşık 5 milyon USD’lik bir yatırım ile hayata geçen Ericsson Telekomünikasyon Akademisi, üniversite öğrencilerinden mühendislere, meslek lisesi mezunlarından sektör profesyonellerine kadar toplumun her kesimine hitap ediyor.

Ericsson Telekomünikasyon Akademisi, hızla gelişen iş dünyasının ihtiyaç duyduğu teknik insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla, bilişim ve iletişim teknolojileri alanında hizmet verecek. Teorik ve uygulamalı derslerin işleneceği Akademi’de, Türkçe ağırlıklı verilecek mevcut Ericsson eğitimlerine ek olarak, sertifikasyon modelini baz alan yeni eğitimler ve meslek kazandırma programları oluşturulacak. Eğitimlerle, ilk bir yıl içinde 1.000 kişiye ulaşılması, 250 kişinin de sertifika sahibi olması hedefleniyor.

Ericsson Türkiye ve İsrail Genel Müdür Yardımcısı Serdar Sanön, Ericsson’un Akademi projesinin Ericsson Global için önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Ericsson, bu kapsamda bir eğitim yatırımını ilk defa Türkiye’de gerçekleştiriyor. Bu proje ile yeni nesil teknolojilerde Türkiye’yi hakim duruma getireceğimize ve dünyadaki telekom projelerine Türkiye’den iş ve beyin gücü transfer edeceğimize inanıyoruz.”

Netron Genel Müdürü Bülent Tekmen, Ericsson Telekomünikasyon Akademisi’nin ilk yılında 1.000 mezun vermeyi planladığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Akademi, dünyanın en iyi 3 teknik eğitim merkezinden biri olarak gösterilmiş bir eğitim kurumu olan Netron’un uzman danışmanlarının katkısıyla faaliyet gösterecek. Ülkemizin bilişim ve iletişim alanlarında iyi yetişmiş insan kaynağına olan ihtiyacı ve Ericsson Telekomünikasyon Akademisi’nin toplumun her kesimine hitap eden kapsamlı eğitim/öğretim programı birebir örtüşüyor. Bilişim eğitimlerinin lider markası olarak, Ericsson gibi bir dünya devi ile böyle bir işbirliğine imza atmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Mevcut eğitimleriyle bölgesel olarak pek çok pazara hizmet veren Ericsson ile bilişim dünyamızın öncü ismi Netron işbirliğiyle geliştirilen yeni eğitim yapısı sayesinde, Türkiye’nin bölgesel bir merkez olması sağlanacak. Bu yapı ile Türkiye’ye yönelik eğitim turizminin de gelişeceği öngörülüyor. Ericsson Telekomünikasyon Akademisi’nde yurtdışına yönelik, özel eğitim paketleri de sunulacak.

Ericsson, telekom operatörlerine teknoloji ve servis sağlama alanında dünya lideridir. 2G ve 3G mobil teknolojilerde pazar lideri olan Ericsson, 250 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren ağların yönetimini üstlenmekte ve iletişim servisleri sunmaktadır. Şirketin ürün yelpazesi operatörler, kurumlar ve uygulama geliştiriciler için mobil ve sabit ağ altyapısı, genişbant ve multimedya çözümlerini kapsamaktadır. Sony Ericsson ortak girişimi, tüketicilere zengin özelliklere sahip mobil cihazlar sunmaktadır.

Ericsson inovasyon, teknoloji ve sürdürülebilir iş çözümleriyle ‘herkes için iletişim’ vizyonuyla yol almaktadır. 75.000’den fazla çalışanı ve 2008 yılı itibariyle 32.2 milyar ABD Doları (209 milyar İsveç Kronu) geliriyle 175 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. 1876’da kurulan ve merkezi İsveç’in Stockholm kentinde bulunan Ericsson, NASDAQ OMX, Stockholm ve NASDAQ, New York borsalarında işlem görmektedir.

Ayrıntılı bilgi için  www.ericsson.com ya da www.ericsson.mobi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir